Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andrle: Chystáme parcely pro nové domy a opravu vodovodu

Horní Cerekev – Nad uplynulým rokem i výhledem do budoucna se zamýšlí hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle. Neváhá si přitom „rýpnout“ i do českého ministra financí.

29.1.2012
SDÍLEJ:

Starosta Horní Cerekve Jaroslav AndrleFoto: DENÍK/Archiv

Co se v Horní Cerekvi v minulém roce nejvíce povedlo?

Zcela určitě se nám povedlo důstojně oslavit 650 let písemné historie našeho městečka a 100 let existence budovy základní školy. Obě akce přivedly do Horní Cerekve mnoho spokojených návštěvníků se vztahem a kořeny k tomuto místu. Při příležitosti oslav města jsme vydali graficky i obsahově povedenou publikaci „Horní Cerekev v proměnách času“. Podařilo se nám zateplit starší z našich dvou domů s pečovatelskou službou a v areálu školy vyrostlo celkem rozsáhlé a na herní prvky bohaté dětské hřiště.

Co chystáte v tomto roce?

V plánu máme například provedení bezbariérového přístupu do prostor zdravotního střediska venkovní výtahovou plošinou nebo rekonstrukci vodovodu v naší největší místní části – Hříběcí. Věřím, že se nám do konce roku podaří dokončit projektovou přípravu a získat stavební povolení pro sítě na stavbu osmnácti nových rodinných domů. Stejně tak jsme zahájili přípravu záměru na rozšíření provozních prostor kuchyně v základní škole.

Jak se stavíte ke krizi? Chystají se změny rozpočtu, úspory na městských zařízeních, podpora nezaměstnanosti?

Rozpočet pro letošní rok byl projednán prozatím finančním výborem a radou města, zastupitelstvo se jím bude zabývat v nejbližší době. S ohledem na neutěšený ekonomický vývoj očekáváme v příjmové části rozpočtu další pokles daňových výnosů. Ve výdajové části byl sestaven jako úsporný s tím, že pro mnoho návrhů či požadavků se v něm nenašlo místo. Úspory se budou týkat nejen zařízení města, ale bohužel i občanských sdružení, která jsou na rozpočet města napojena. Nezaměstnanost, která je v Horní Cerekvi nad okresním průměrem, a dosahuje téměř devět procent, lze ovlivnit stěží. Každoročně ve spolupráci s úřadem práce vytváříme veřejně prospěšná místa, ale to nezaměstnanost ovlivní jen zanedbatelně.

S novým rokem přišlo zdražování, jaké změny pocítí obyvatelé Horní Cerekve?

Změna snížené sazby daně z přidané hodnoty směrem nahoru se dotkne všech. Málokdo z občanů však ví, že obce z tohoto zvýšení nedostanou ani korunu. Vše spotřebuje „Kalousek a spol.“. Výše místních a dalších poplatků, které může zastupitelstvo města ovlivnit, je v návrhu rozpočtu pro letošní rok beze změn. Diskuzi o místním zdražování však v rámci rozpočtových jednání nevylučuji. Pro mě je ale přijatelné zvyšování poplatků a cen za služby, pokud je to nákladově zdůvodnitelné a tudíž před občany obhajitelné.

Chystáte letos nějaké zajímavé kulturní akce, na které byste pozval i lidi z širšího okolí?

Příští sobotu zahrají na našem městském plese známí a populární Božejáci. Když jsme na přelomu tisíciletí zakládali tradici tohoto plesu, tak mě nenapadlo, že budu zahajovat i ten letošní, dvanáctý. Zajímavé, ale hlavně zábavné bude jistě právě připravované představení našeho ochotnického souboru. Letos budou hrát místní divadelníci veselohru „Škola – základ života“. Premiéru chystají na polovinu března. Těším se také na celodenní ochutnávku vín, která se uskuteční v našem kulturním domě v červenci, kdy se sjedou do Horní Cerekve znalci dobrého vína ze všech koutů naší země.

Zuzana Šandová

29.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení