„Právě máme potvrzeno, že letošním exkluzivním hostem večera bude Robert Křesťan s Druhou trávou. Myslím, že tento kvalitní host přiláká i diváky, kteří nejsou čistí folkaři,“ uvedl šéf vysočinské Porty Milan „Čombe“ Lhotský.

Do soutěže se zatím přihlásily jen dvě formace, „Teta Bárnet & Sešup“ a „Šamba – Adéla“. Každoročně na oblastním kole vystoupí třináct až čtrnáct skupin. Vítěz postoupí do národního finále a do mezinárodní soutěže. Národní kolo se koná 29. června až 7. července v Řevnici.

Z loňského vysočinského kola do Řevnice z takzvané „interpretační“ Porty zamířila skupina Šworc z Brtnice, naopak do mezinárodní z té „autorské“ se rozjeli Pavel Pokorný s písní Samoty a Jiří Nohel se skladbou Mohyla míru. Mimosoutěžní kategorií je divácká Porta, tedy cena veřejnosti, kterou loni získala pelhřimovská formace 4 zdi.

Na Vysočině je podle „Čombeho“ o festival velký zájem. „V rámci republiky je Vlasenice na špici navštěvovanosti,“ potvrzuje Lhotský a dodává, že se vstupenkami se dostane na každého zájemce. Lze je koupit na místě nebo v předprodeji také v Pelhřimově.

Pro účastníky soutěže i návštěvníky je možnost přespání ve vlásenickém spolkovém domě ve vlastním spacáku. Starosta obce Milan Houška pořádání Porty velmi vítá a už teď se těší na příjezd nejen tradičních „kotlíkářů“. Do Vlasenice Porta přesídlila z původní hospody U Šimků v Hříběcí.

Jan Mazanec, Zuzana Šandová