Deníku se podařilo zjistit, že pozůstalí po obětech poválečného vyřizování účtů mezi Čechy a Němci dostávají v těchto dnech obsáhlé dopisy od českých úřadů.

Několikastránkový dokument jako první dostala dcera po Johannu Resnikovi, která žije v německém Erdingu. „Policie jí v dopise sdělila, že byl její otec identifikován a ona má odpovědět na otázku, zda chce jeho ostatky převézt do Německa, nebo je chce nechat pohřbít v Česku,“ řekl Deníku zástupce pozůstalých Johann Niebler.

Podle něj dcera váhala, zda má ostatky dát převézt, ale pak se rozhodla nechat svého otce Johanna Resnika pohřbít v Česku. Stejně to vnímá i většina pozůstalých. Překvapivě se je nakonec nerozhodli uložit v Dobroníně či Ždírci u Jihlavy, ale v Jihlavě, protože v dotčených obcích nechtějí dál jitřit mezilidské vztahy.

„Od jihlavské hřbitovní správy jsme dostali na výběr ze dvou míst, z nichž jedno je blízko německého hromadného hrobu na ústředním hřbitově. Nápis na náhrobku budeme muset ještě zkorigovat podle aktuálních informací,“ prozradil Deníku Niebler. Místo by si mohli pronajmout na deset let za 2 340 korun.
Podle Nieblera stejný dopis jako dcera Johanna Resnika obdrželi včera další dva pozůstalí a během krátké doby jej mohou čekat i další. Ti žijí po celém Německu. „Budou je dostávat podle toho, jakou důležitost těmto zprávám místní policejní služebna přikládá,“ podotkl Niebler. Dokumenty totiž nejdou k lidem poštou, ale osobně jim je doručují němečtí policisté.

Německá strana pohřešovala u Dobronína celkem dvanáct občanů. Z masového hrobu se podle informací Deníku zatím podařilo s jistotou identifikovat ostatky devíti lidí. Jedna z možných obětí – Alois Neubauer – nebude identifikována nikdy, protože se úřadům nepodařilo získat DNA od žijících potomků. Otazník visí nad zbývajícími dvěma vzorky. Je možné, že se je také podařilo ztotožnit, ale policie ani státní zastupitelství nechtějí případ komentovat.

„Z Německa šlo do Česka jedenáct vzorků DNA, z čehož tři nebyly k použití, protože odběr byl v Německu proveden špatně. Tyto tři zkoušky tedy musely být opakovány. Jednomu požadavku na test DNA nebylo možno vyhovět, protože oběť, která se jmenuje Alois Neubauer, nemá potomky, respektive je nebylo možné dohledat,“ prozradil Deníku Johann Niebler.

České úřady stále nechtějí výsledky vyšetřování zveřejnit. Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma Deníku sdělil, že výsledky vyšetřování budou k dispozici na jejich webové stránce, ale dřív než za měsíc to podle něj nebude.

Náměstek jihlavského krajského policejního ředitele na Vysočině Pavel Peňáz řekl, že ještě nemají všechny podklady pohromadě, a pouze potvrdil, že požádali úřady v Německu o právní spolupráci. Ta se ale už netýká odebírání vzorků DNA.

Starosta: Averze 
je zakořeněná

Nový starosta Dobronína Ivan Sehnal zatím o případu nemá žádné nové informace. Připomněl, že na jejich postoji se nic nemění a jsou ochotni ostatky na svém hřbitově uložit. Vedení obce ale nechtělo akceptovat původní návrh náhrobního kamene.

Změnu postoje pozůstalých starosta chápe a vnímá ji jako zklidnění situace. Podle Ivana Sehnala je stále v některých lidech v Dobroníně zakořeněná averze vůči Němcům a jejich činům za druhé světové války. „Mrzí mne, že se to od začátku tak vyhrotilo. Mohlo se počkat, až co vyšetří policie,“ řekl Ivan Sehnal. Upozorňuje také na zákon o pohřebnictví, podle něhož by pozůstatky, které nebudou identifikovány, měly být uloženy na jejich hřbitově.

První kosterní pozůstatky na louce Budínka byly vyzvednuty v srpnu 2010. Antropologové podle kostí identifikovali třináct lidí. Podle pamětníků měli být tito lidé ubiti rýči a lopatami ke konci května 1945 revolučními gardami. Experti však na kostech žádné stopy násilí nenašli. Další kosterní pozůstatky tří lidí byly nalezeny loni v květnu v dobronínské lokalitě U viaduktu nedaleko louky Budínka.

Seznam obětí z Dobronína
Podle zjištění Deníku se podařilo ztotožnit tyto osoby:
Altrichter Matthias, Kamenná
Resnik Johann, Kamenná
Polzer Josef, Kamenná
Broz Josef, Pozovice
Schimek Johann, Dobronín
Röhrich Josef, Ždírec
Niebler Franz, Nové Dvory
Suchy Johann, Střítež

Nepodařilo se zajistit DNA:
Neubauer Alois, Nové Dvory

Testy DNA se musely opakovat:
Czepl Franz, Dobronín
Beer Anton, Nové Dvory
Rippl Franz, Střítež

Roman Martínek, Lída Rakušanová