Ti želivští to zkusili s nabídkou dostupnějšího bydlení pro mladé. Nyní, přibližně po třech letech od klíčového rozhodnutí si mohou spokojeně říci: dobrá věc se podařila.

„Šest domů je zkolaudovaných, další se staví či alespoň mají stavební povolení. A hlavně, to, co jsme si od tohoto počinku slibovali, se naplnilo,“ uvedl želivský starosta Karel Chmel.

Dluh se vyplatil

Mladí lidé už se nestěhují „ven“ v takové míře jako dříve. Spíše je tomu naopak. Novou ulici kousek od školy si vybraly za svůj trvalý domov i mladé rodiny z okolních vesnic i měst. Některé už stačily oslavit v Želivě narození potomstva, jiné tuto radostnou událost očekávají.

Počátky této idyly jsou naprosto hmatatelné. Představitelé městečka vykoupili pět hektarů pozemků, nechali namalovat projekt, z něhož vykouklo devětadvacet parcel.

Následovala devatenáctimilionová investice do inženýrských sítí, kvůli čemuž se obec zadlužila. „Díky mimořádným splátkám ale máme už více než polovinu úvěru splacenou, obec to významněji nezatížilo. Na každý pozemek jsme totiž dostali dotaci osmdesát tisíc korun od ministerstva pro místní rozvoj. Navíc se podařilo parcely rychle rozprodat,“ dodal starosta Chmel.

Pozemek za cenu nových oken a dveří

Jeden z hlavních důvodů zájmu o stavbu rodinného sídla v Želivě je rovněž penězi vyčíslitelný. Je jím cena za metr čtvereční parcely stanovená na 150 korun, kupříkladu v porovnání s podmínkami v nejbližších městech se jedná až o šestinový zlomek. „Vlastně jsme výstavbu dotovali, ale zase jsme ji podmínili mládím. A dnes můžeme říci, že to za to stálo,“ uzavřel želivský starosta Karel Chmel.