Jedním z alternativních směrů je i způsob učení podle Marie Montessori. A právě tento způsob výuky chce od září praktikovat Jana Leligdonová. Ta plánuje otevřít v Dubovicích vůbec první soukromou školku Montessori na Pelhřimovsku.

„Je to můj dlouhodobý sen, který se mi po letech snad splní. Velmi mi pomohli vstřícným přístupem zastupitelé z Dubovic, kteří mi k využívání nabídli část budovy bývalé základní školy,“ přiblížila Jana Leligdonová, která je držitelkou diplomu Montessori z Prahy.

Budova chátrala

Objekt bývalé základní školy, který leží v samém srdci vesničky, pochází z roku 1875. Naposledy byl aktivně využíván před osmnácti lety.
„Budovu jsme celkově zrekonstruovali. To znamená odizolovali, jsou tam daná nová okna, stropy, podlahy, elektroinstalace, voda i fasáda. Nyní jsme v poslední fázi, kdy nám zbývá položit lina a doladit některé detaily,“ informoval starosta Dubovic Jaroslav Váňa.

Ten vzápětí dodal, že kromě specializovaných firem přiložili ruce k dílu i tamní obyvatelé. Těch žije v Dubovicích trvale 72 a na objektu odpracovali úctyhodných tisíc brigádnických hodin. „Prostory budeme soukromé školce první rok pronajímat zdarma, ale s tím, že děti z Dubovic nebudou platit měsíční školné,“ dodal Jaroslav Váňa.

Rodiče by za jedno dítě, které ve školce bude trávit dopoledne, měli za měsíc zaplatit 1500 korun. Celodenní provoz vyjde na 1800 korun s tím, že strava bude účtována zvlášť podle docházky dětí.

„Výši školného se snažíme stlačit na minimum, abychom rodiče moc nezatěžovali,“ upozornila Leligdonová a pokračovala: „Školku chci zahrnout do rejstříku škol. K tomu musíme splnit určité podmínky jako třeba stav budovy, odpovídající prostor na jedno dítě, hygienické podmínky, musím se postarat o kvalifikovaný školní program. Žádost pak podám na ministerstvo, oni nás zapíší do rejstříku a na základě toho nám pak kraj dá dotaci. Ta v prvním roce činí 60 procent,“ uvedla zakladatelka první soukromé školky Montessori na Pelhřimovsku Jana Leligdonová.

Školka bude koncipována pro děti od dvou do šesti let. Pokud má dítě odklad, tak až do sedmi let.U nejmladších dětí bude přijetí záviset na jejich dovednostech. Musí zvládnout základní úkony a nejezdit například ještě v kočáře.

Pedagogika Montessori hovoří jasně – žádné soutěžení, ani stresy, neboť chybovat je lidské a žádné porovnávání dětí. To bude platit i v dubovické školce. „Třída bude smíšená. Spojení věkových kategorií umožní poskytnout dětem prostor a čas zvládnout všechny činnosti, znalosti dle vlastního tempa, bez stresujícího srovnávání a soutěživosti,“ nechala se slyšet učitelka s tím, že by se ráda zaměřila i na výuku angličtiny.

„Na první schůzce se s rodiči domluvíme na konkrétních programech a řekneme si, co a jak,“ podotkla Leligdonová. Režim by měl být v první soukromé Montessori školce v regionu podobný jako u státních zařízení, tedy zhruba od šesti do šestnácti hodin.