V Pelhřimově každé nově narozené miminko dostane patnáct set korun na vkladní knížku. „Spolupracujeme s jednou místní spořitelnou, která k založení knížky a našemu počátečnímu vkladu navíc každému miminku přidá ještě pět set korun,“ prozradil pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Zvláštní odměna čeká vždy na prvního narozeného občánka v novém roce. „Ten od nás na vkladní knížku dostane pět tisíc korun a na památku knihu o Pelhřimovu s věnováním,“ pokračoval Bambula. Letos tento dárek připadl Janu Jelínkovi, který se narodil přesně na Nový rok.

Peníze při vstupu do života dostávají i humpolečtí občánci. Ti narození letos si navíc oproti loňským miminkům o něco přilepší. „Finanční dar pro novorozence od města činil rovnou tisícovku. Od letošního roku jsme darovanou částku zvedli o dvě stě korun,“ prozradil místostarosta Humpolce Roman Brzoň. Jak dodal, kromě peněz miminka obdrží i věcné drobnosti, jako jsou například dětské knížky.

Podpoří obchodníky

Štědří jsou k občánkům také v Častrově. Tam děti od obce dostávají do života spořící účet. „Každému novému občánkovi na něj vložíme pět tisíc korun,“ řekla častrovská starostka Jana Houšková s tím, že tuto štědrost si mohou dovolit hlavně proto, že za rok do obce přibude tak pět, šest dětí. „Účet je nastavený tak, že z něj rodiče mohou část peněz vybrat a něco pro děťátko pořídit. Určitá suma tam ale musí zůstat a postupem let se zhodnocuje,“ dodala Houšková.

Rovné dva tisíce korun na ruku dostávají rodiče miminek, která se narodí do Červené Řečice. „K peněžnímu daru jim ještě přidáme nějakou užitečnou věc pro miminko v hodnotě pěti set korun,“ informovala tamní starostka Zdeňka Bečková.

V Počátkách nové občánky obdarovávají poukázkami. „Rodiče vždy místo peněz dostanou poukázky v hodnotě třech tisíc korun na nákup nejrůznějšího dětského zboží, například hraček, potravin nebo drogerie v místních obchodech,“ vysvětlil počátecký starosta Karel Štefl, podle kterého se tento způsob daru velmi osvědčil.

Vydáváním poukázek Počátečtí, jak se říká, zabijí dvě mouchy jednou ranou. „Máme jistotu, že z darů bude mít miminko opravdu prospěch a také podpoříme místní obchodníky,“ uzavřel Karel Štefl.