Pověst o čertovi přece není nudná a zlato chce najít určitě každý. Věřte, že se během deseti kilometrů cesty seznámíte s geologií, historií i ekologií Humpolce a okolí a rozhodně vás to „neumučí“.

Tato naučná stezka byla pojmenována po prvním řediteli rolnicko-sklářské školy v Humpolci Otakaru Březinovi (neplést si ho se známým básníkem Otokarem). Dostanete se k ní z Horního náměstí směrem k lesoparku u základní školy v Hradské ulici. Zde okružní stezka začíná a po deseti kilometrech také končí.

Úvodní panel nás tu seznamuje s její historií. Lesopark je pak oblíbeným relaxačním místem místních obyvatel. Stoleté stromy u rybníka Dvorák patří k těm nejstarším ve městě. Další dvě zastavení s názvy „Živcové lomy“ a „Štůly pod Orlíkem“ jsou dokladem dávného nerostného bohatství Humpolce. V rýžovišti zlata Březinka byste dnes zlato už asi nenašli. Zato ale při troše štěstí můžete objevit andalusit u Čejova.

Bezesporu nejlákavější zastávkou naší stezky je zřícenina hradu Orlík z konce 14. století. Pod ní se rozprostírá kamenné moře a zrekonstruovaná kruhová studna. Pokud budeme potichu, u skal Čertovka a Andělka možná narazíme na čerta, který tu podle pověsti spokojeně pobýval až do příchodu anděla. Šestnáctým a zároveň posledním stanovištěm je židovský hřbitov.

Naučná stezka Březina je určena především pro pěší turisty. Terén není náročný, ale pro jistotu zde najdeme lavičky k odpočinku. Rozhodně se nemusíme bát, že bychom se ztratili, jelikož stezka je přehledně značená. Dojem z příjemné procházky kazí snad jen pohled na zničené panely, které se stávají cílem vandalů.

Aneta Slavíková