S návrhem, jak snížit čtyřmilionový schodek hrazený z městského rozpočtu odhadem o tři sta tisíc korun, přišel místostarosta Květoslav Namyslo. S maximální výší poplatku prozatím hýbat nelze, ta zůstává zákonem pevně stanovená na pětistovku ročně.
Nabízela se tedy možnost zrušit některé výjimky, kterých má humpolecká vyhláška celkem pět. „Vím, že se jedná o nepopulární návrh. Na druhou stranu bychom se měli pokusit alespoň něco málo ušetřit, neboť doplatek města za odpadové hospodářství není zanedbatelný,“ řekl místostarosta Namyslo.
Humpolec ročně doplácí za nakládání s odpady bezmála čtyři miliony korun, při zmíněné pětistovce vybírané od lidí to dělá dalších přibližně 250 korun na hlavu. Navíc tu je spousta výjimek. Platit nemusí důchodci starší osmdesáti let, držitelé průkazky pro těžce zdravotně postižené a lidé, kteří se zdržují dlouhodoběji mimo republiku. Osvobození se týká i těch, kteří v Humpolci trvale bydlí a navíc tam mají i chatu.
Ti logicky „druhou“ pětistovku tahat z kapsy nemusí. Poslední zvýhodnění pamatuje na početné rodiny, které neplatí za třetí a další nezaopatřené dítě.
Chataři: Platit dvakrát je nesmysl
Namyslo by z výjimek vypustil důchodce a zdravotně postižené. „Těchto dvou skupin by se to dotklo nejméně. Chtít po chatařích, aby nám platili dvakrát, anebo po lidech, kteří tu nežijí, by nebylo fér. Mladé rodiny jsou na tom nyní podle mého názoru ze všech věkových skupin nejhůře,“ podotkl Namyslo.
Zastupitelé, kteří těsnou většinou odhlasovali odpadovou vyhlášku v původním znění, tedy i s veškerými zvýhodňujícími výjimkami, nebyli názorově jednotní.
„Otázka nestojí tak, zda se zachováme sociálně nebo asociálně. Je to o systémovosti rozhodnutí. Každá výjimka může vyplodit výjimku další. Za chvilku se můžeme dostat k tomu, že za popelnici nebude platit nikdo,“ namítl starosta Jiří Kučera.
Levicověji zaměření zastupitelé naopak na dosavadní znění vyhlášky sahat nechtěli s odůvodněním, aby se lidem vzhledem k chystanému všeobecnému zdražování nyní nepřitěžovalo. „Nechme to tak, jak to bylo doposud,“ požádal Miloslav Vystrčil.
Na jeho slova také nakonec došlo. Zastupitelé se každopádně živě zajímali o to, jak to chodí v jiných městech okresu. Pelhřimovští mají podobných platných výjimek dokonce sedm.
I v Pacově jich dříve bývala celá řada. „Většinu z nich jsme v posledních letech zrušili. Ponechali jsme skutečně jen ty, které mají logické odůvodnění. Zvýhodnění platí kupříkladu pro studenty, kteří bydlí po většinu roku na koleji anebo pro pacienty léčeben dlouhodobě nemocných. Věková omezení však už z vyhlášky zmizela,“ sdělil pacovský starosta Lukáš Vlček.