Důvodem je ukončení vysílání televize Prima, která dostala novou digitální licenci jako Prima family. V té nemá povinnost sdílet regionální vysílání jiných televizí ve svém programu. Pro diváky, kteří byli zvyklí usednout každý všední den v podvečer před televizní obrazovky, to znamená jediné: konec dvacetiminutového zpra- vodajsko-publicistického bloku od 17.40 do 18 hodin.

„Na zprávy jsem se díval téměř pravidelně. Dozvěděl jsem se, co se zrovna u nás děje. Dokonce jsem na podzim odpovídal reportérům na otázky týkající se počasí,“ přiblížil pelhřimovský důchodce Miroslav Dohnal. Lucie Procházková z Jihlavy se na vysílání televize R1 Vysočina dívala jen občas. „Že bych ho vyloženě vyhledávala, to ne,“ podotkla.

„Diváci se na nás obracejí s dotazy, proč nevysíláme. Volají, posílají e-maily. Naše zpravodajství funguje dál na internetu. Redaktoři dodávají příspěvky do Primy a my děláme vysílání na web, byť ve velmi omezené formě. Chceme si udržet kontakt s diváky,“ poznamenala šéfredaktorka zpravodajství regionální televize Martina Svobodová.

V jiných regionech republiky se objevilo avízo, že místní zpravodajství buď přejde do programu Prima love, nebo bude samostatné. Na Vysočině však zatím není jasno.

Vybírají dovolené

Zaměstnanci televize neskončili, v těchto dnech si podle provozovatele vysílání R1 Jiřího Svobody vybírají dovolené.„Diváci o své zpravodajství nepřijdou. Prima totiž všem regionům nabídla možnost vysílat na stanici Prima love. A my jako region Vysočina jsme se pro tuto variantu rozhodli,“ přiblížil aktuální situaci ředitel.

Ten jedním dechem dodal, že objednávka technického řešení, které umožní vstupy do programu Primy love, může trvat až devadesát dnů.

„Proto počítáme, že obnovené vysílání zahájíme zřejmě na konci února. Smlouvu o připojování jsme s Primou podepsali na konci prosince a stanice Prima love je ten žadatel o regionalizaci vysílání, který v těchto dnech žádá o naše regionální vstupy České Radiokomunikace,“ řekl s nadějí v hlase Jiří Svoboda, který regionální vysílání poprvé spustil před rovnými osmnácti lety.

Nejistý termín

Podle něj přesný termín připojení do programu Primy love závisí také na Českých radiokomunikacích, které zajišťují technické připojení. „Když si vzpomenu na to, že jsme chtěli před více než rokem termín, kdy budeme připojeni na digital, tak nám to oznámili až po dokončení všech zkoušek stylem: „Už jsme vás včera připojili.“ Očekávám tedy, že to nyní bude něco podobného,“ suše poznamenal Jiří Svoboda.
„Mohu potvrdit, že do dnešního dne jsme my, ani naše dceřiná společnost Czech Digital Group, a.s., provozovatel třetí digitální zemské sítě, žádnou konkrétní žádost o regionální vstupy TV Vysočina do programu Prima love neobdrželi,“ zdůraznila Markéta Šveňková z Českých Radiokomunikací.

Tříměsíční lhůta pro připojení

Podle ní je zákonná lhůta pro zajištění takového vysílání maximálně 90 dní od obdržení žádosti od jejich zákazníka, společnosti FTV Prima.
Ta ukončila 1. ledna vysílání původního kanálu Prima a spustila nový program Prima family.

Podle Jana Potůčka ze serveru DigiZone.cz se Prima novým programem snaží zbavit povinnosti pouštět do svého vysílání regionální televize, což jí přímo přikazovala původní licence. Aby se regiony opravdu nemohly připojit, mění Prima i vysílací kód.

To ale vede k tomu, že některé set-top-boxy a televizory neumí Prima family automaticky naladit a ukazují černou obrazovku nebo informaci o přeladění. To lze ručně spustit přes hlavní menu a nastavení přijímače, při kterém se načte aktuální programová nabídka všech multiplexů. Po takovém přeladění lidem naskočí nový program Prima family a zřejmě zůstane i programová pozice „staré Primy“.

TV R1 Vysočina
Regionální televize funguje od roku 1993. Pod novou značkou R1 začala vysílat 1. září 2008. Přinášela zpravodajství z celé Vysočiny, Jindřichohradecka a dalších přilehlých oblastí. Sledovanost zpravodajství se podle celoplošných průzkumů pohybovala
od 15 do 23 procent.
⋌Zdroj: Televize R1 Vysočina