Jeho tvorby si před časem všiml i Karel Srp, šéfkurátor Galerie hlavního města Prahy. V těchto dnech mladý výtvarník, který právě v Praze dokončuje studium na Akademii výtvarného umění a učí na jihlavské střední škole, vystavuje svá umělecká díla v Domě U Zlatého prstenu.

„Byl jsem vybraný v rámci projektu, který hledá nové neokoukané talenty. Oslovil mě rovnou šéfkurátor Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy, který je zároveň výrazným teoretikem umění u nás, zda bych nechtěl namalovat výstavu,“ popisuje Jakub Tomáš, jak se se svou výstavou do uznávaných uměleckých prostor dostal.

Tomášova tvorba se vyznačuje obrazy, v nichž dominují figurální motivy. Pro název aktuální výstavy si však vypůjčil geometrický vzorec pro výpočet obsahu kruhu, který se symbolicky vztahuje k formě a obsahu vystavovaných obrazů. Koncem minulého týdne měl Jakub Tomáš autorskou prohlídku, kdy si návštěvníci mohli poslechnout k dílům výklad. Proč tvorbu zasazuje do kruhu, zdůvodnil velice pragmaticky. „Zorné pole člověk také nemá rohy. Na tento formát se lépe dívá,“ uvedl Tomáš. Náměty pro svou tvorbu čerpá z běžných situací všedních dní, ale i z internetu. „Dívám se kolem sebe a čerpám z banálních životních situací i z mých výrazných životních milníků,“ řekl k inspiraci Tomáš. Některé obrazy tak jsou výjevy z jeho života v Jihlavě.

Zda by se Jakub Tomáš uživil pouze jako umělec, jak dlouho maluje jeden obraz nebo co má na profesi učitele na uměleckoprůmyslové škole v Heleníně rád, se dočtete v pondělním vydání Jihlavského deníku.