Přesně tak to ve čtvrtek vypadalo na Pelhřimovsku. Silničáři do boje proti sněhové nadílce nasadili veškerou dostupnou techniku. „V terénu máme kromě jiného přes dvacet sypačů. Nejhorší situace je na hlavním tahu z Jihlavy do Pelhřimova, kde se stalo hned několik drobných nehod,“ informoval dispečer krajských silničářů Roman Šabart. Podle něj jsou všechny vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností. „Hlavní tahy jsou po ošetření mokré. Silnice druhých a třetích tříd jsou se zvýšenou opatrností sjízdné,“ dodal dispečer.

Řidiči si počkali v kolonách

Se zpožděním museli ráno a během dopoledne počítat řidiči hned na několika úsecích regionu. Kolony, jejichž společným jmenovatelem byly uvízlé kamiony v kopcích či zatáčkách, se tvořily především na hlavních tepnách. „Kolony jsme měli nahlášené v úseku Opatov – Dušejov a u Houserovky. Tam uvízly dva kamiony. Policisté v místě řídili dopravu,“ popsala situaci, která zřejmě vznikla vinou špatného obutí vozidel, pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Náklaďáky dále zbrzdily dopravu u Zlátenky a před Kámenem na Pacovsku.

„Nechápu to. Někteří motoristé se zřejmě domnívali, že zima už nepřijde. Přitom je začátek ledna. Kdyby nebyli lehkomyslní a přezuli auta na zimní obutí, ulehčili by situaci nejen sobě, ale i ostatním řidičům,“ posteskl si na parkovišti nedaleko centra Pelhřimova Tomáš Stejskal z Tábora. Ten ráno uvízl spolu s ostatními řidiči v koloně u Kámena.

„Myslím si, že jsme ošetření silnic zvládli dobře. Všichni pracovníci se snažili na maximum. První sníh začal padat před sedmou hodinou ranní, do terénu jsme vyjeli hned po sedmé hodině,“ dodal Roman Šabart. V šoku kvůli drobným nehodám skončilo hned několik řidičů. V půl osmé ráno se stal na namrzlé vozovce karambol v Žirově, o patnáct minut později v Křeči, přičemž řidička byla převezena do pelhřimovské nemocnice.

„Hned od této nehody zamířili k další havárii, tentokráte vozidla Iveco, které bouralo nedaleko Černovic. Nehoda se obešla bez zranění osob. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Zlomená předloktí

Nově napadaný sníh potrápil lehce i chodce. Někteří z nich po pádu navštívili chirurgickou ambulanci pelhřimovské nemocnice. „Ošetřili jsme zhruba pět pacientů. Většinou se u nich jednalo o zlomené předloktí,“ zhodnotil lékař Filip Gol. Během dopoledne sněhové vločky nad Pelhřimovskem vystřídal déšť. Ovšem podle meteorologů ovlivní sníh a vítr počasí u nás i v následujících dnech.

V pátek, na Tři krále, by totiž měla napadnout další sněhová nadílka. Denní teploty se během dnešního dne budou pohybovat od 1 do 5 stupňů Celsia. Meteorologové vydali další výstražné varování, které platí i během víkendu až do nedělní 18. hodiny. Potrápit by nás v pátek také měl extrémně silný vítr, nevyhnou se nám zřejmě ani závěje, sněhové jazyky a další příděl sněhové nadílky.