Začíná v 17 hodin a představí se při něm varhaníci Jiří Váňa, Miroslava Svobodová a Martina Pechová. Na trubku je doprovodí Marek Kubeš.
Varhany v unikátním kostele už byly ve špatném stavu a při poutích se raději používaly zesilované elektronické. „Na Křemešníku hra často připomínala spíš dudy, protože klapky se zasekávaly a hrály pak samy,“ vzpomíná s nadsázkou pelhřimovský varhaník Václav Peltán.
Nástroj se opravoval půl roku a na celkovou sumu 328 tisíc korun přispěli sponzoři částkou 292 tisíc. „Podařilo se nám dát dohromady peníze a varhany tak zachránit,“ říká Jiří Blažek z Pelhřimova, jeden z iniciátorů sbírky.
Jedenáctirejstříkové varhany z roku 1936 bohužel nejsou to jediné, co potřebuje na Křemešníku opravit. Restaurování fresek a oltáře a výměna střechy bude podle pelhřimovského vikáře Jaromíra Stehlíka stát 20 milionů korun – 90 procent z toho mají uhradit evropské dotace.
Stažený kostel
Kostel „spínají“ stahovací táhla, která se postupně utahují. „Špatný technický stav krokví a pozednic způsobil štaflový efekt, kdy se zdi pod tlakem krovu rozjížděly ven. Proto se musel nejprve staticky zajistit krov,“ vysvětluje vikariátní stavební technik Oldřich Měřička.
Dodává, že trhliny v klenbách se musely nejprve restaurátorsky ošetřit zevnitř a teprve pak se do nich nalilo 700 litrů cementového mléka. Statika kostela je podle Měřičky zajištěna. „Dokazují to i netknuté kontrolní sádrové pásky, které byly loni umístěny na trhliny ve vrcholcích kleneb,“ vysvětluje.
Jan Mazanec