Nekáceli tam těžaři, ale speciální harvestor, který strom kácí, poponáší, odvětvuje i rozřezává. Důvodem bylo jarní počasí během letošní zimy.
„Bylo to poprvé v naší historii, kdy jsme tento stroj museli použít,“ říká ředitel Městské správy lesů (MSL) Pelhřimov František Kučera.

Vysvětluje, že zvlášť kolem Křemešníka se MSL snaží o přirozenou obnovu stromů, zejména buků, pomocí náletů, tedy stromků živelně vzešlých ze semen těch stávajících. „Posledních dvacet let se nám daří udržet velký počet náletů i tím, že děláme rýhy mezi stromy, ve kterých se pak stromky lépe ujmou,“ vysvětluje Kučera. Takto podpořená přirozená obnova je i levnější než „umělé“ vysazování.

Ale když není sníh ani mráz a půda je rozbahněná, klasická těžba spoustu náletů poškodí, na rozdíl od „kráčejícího“ harvestoru. A MSL na mráz a sníh nechtěla čekat, aby využila dlouhodobě nejvyšší výkupní ceny dřeva, a půjčila si harvestor. „Náklady byly skoro jen o malinko vyšší,“ říká Kučera. Lesníci se teď také obávají hlášeného silného větru, který může vyvrátit stromy z nezamrzlé půdy.

Milovníci Křemešníka také po Vánocích sledují, zda už nevyvěrá voda ze Zlaté neboli Zázračné studánky, která se nachází pod křížovou cestou. Vyvěrá většinou od Vánoc do začátku léta, teď v ní zatím je sucho. „Vyvěrání u ní ale nezáleží na deštivém či suchém počasí, ale na tlacích v podzemí,“ dodává ředitel Kučera.

Jan Mazanec