Zájem o stavbu rodinného domku v Humpolci přitom opět vzrůstá. Sice už ne tak mocně jako v časech největšího hospodářského rozkvětu, nicméně po krizovém roce 2009 se zájemci opět začínají shánět po příhodném místě pro svůj domek. A představitelé města by jim neradi řekli, že už není kde stavět. „Byla by škoda, pokud by nám lidé opět měli začít utíkat do okolních vesnic,“ vzpomněl starosta Jiří Kučera na roky, kdy ve městě nebyla k mání jediná parcela.

Nebylo kde stavět

Humpolečtí tenkrát vzali zavděk připravenými ulicemi v nedalekých Jiřicích i jinde. Teprve poté se začalo pracovat na přípravě lokality V Cípku, kde vzniklo dnes již dočista rozprodaných a vesměs zastavěných dvaatřicet parcel. Následovalo dalších dvaadvacet pozemků v již zmíněné ulici Emericha Dítě.

Nejdřív továrníkova ulice, pak Podhrad

Pro tentokrát však radní další řešení mají. Pohled do územního plánu odhalil několik příhodných záložních území. Jakmile se dotyčné nové sídliště „Mírovka“ na severozápadním okraji města zaplní, nabízí se lokalita na Podhradě, jen kousek od základní školy. „Výhoda tohoto místa spočívá v tom, že tam nemusíme vykupovat pozemky. Zastavovací studie je hotová, vypadá to na deset jedenáct parcel. Necháme zpracovat projekt na základní technickou vybavenost, zahájíme prodej. Ať už sami jako dosud, či prostřednictvím developera. Rozhodně se tak ale stane až poté, co bude plná Mírovka,“ zdůraznil Kučera. Odlišné poměry než při zakládání vilových čtvrtí platí na humpoleckém trhu s byty.

Už nejde jít dolů

Realitní makléř Pavel Číhala jej považuje svým způsobem za vyčerpaný. „Během předchozích šesti let se tady prodalo přibližně 190 nových bytů, což je na takové město docela dost. K nim také přibyla řada bytů obecních. Nyní jsou navíc lidé nervózní, nechtějí se zadlužovat. Zároveň vyčkávají, zda se kvůli krizi nebude zlevňovat. Jenže ono už moc není kam s cenou jít,“ podotkl Číhala, který nabízí byty na novém humpoleckém sídlišti Kasalova pila.

Tamní v pořadí pátý dům je rozprodaný z jedné třetiny. „Ne, že by zájemci nebyli vůbec žádní. Ale jde to pomaleji. Ročně prodáme pět až deset bytů,“ dodal makléř Číhala.