Vyplývá to z loňského sčítání lidu. Přičemž Pelhřimovsko je nejstarším okresem Vysočiny a věkově nejstarším správním obvodem obce s rozšířenou působností v Česku je Pacov.

„Pacovsko je nejstarším regionem v republice, a to jak podílem osob nad 65 let na populaci celkem, což je téměř dvacet procent, tak i podle takzvaného indexu stáří, což je počet osob 65 a více let na sto osob ve věku 0-14 let. Tento index činí 144,8,“ informoval Jiří Teplý z Českého statistického úřadu v Jihlavě. Kromě celorepublikového stárnutí populace Pacovu k prvenství přispělo i to, že se v jeho správním obvodu nachází dva domovy důchodců s velkou kapacitou.

„Myslím si, že to statistiku ovlivnilo zásadně. Dalším výrazným jevem je velký počet menších vesniček, ve kterých obyvatelé stárnou, což je prostě demografický vývoj,“ přiblížil starosta Pacova Lukáš Vlček.

Chybí práce

Nejvyšší podíl osob v poproduktivním věku (65+) mají na Pacovsku obce Čáslavsko (49,5%), Vysoká Lhota (35%) a Vyklantice (31,4%). Starostové těchto obcí se shodují v jednom – mladí lidé ve vesnicích, které jsou vzdálenější větším městům, bydlet nechtějí.

„Pro mladé rodiny nemáme parcely pro výstavbu rodinných domů a chybí zde i zaměstnavatelé. Lidé musí za prací dojíždět buď do Lukavce nebo do sedmnáct kilometrů vzdáleného Pacova,“ řekl starosta Čáslavska Zdeněk Moravec. František Plášil, starosta Vysoké Lhoty, nejmenší obce v České republice, k tomu dodává:

„Před padesáti lety byly preferované střediskové obce. Lidé se také stěhovali do měst. Nyní zestárli, byty ve městech přenechali dětem a vracejí se opět k nám na vesnici do svých původních domků,“ uvedl Plášil.

Podle statistiky připadají dnes na jednoho důchodce dva ekonomicky aktivní lidé, přičemž v roce 2065 se tento poměr vyrovná. Více než milion lidí bude starší 85 let a zvýší se také počet stoletých seniorů.