Alespoň to tak vypadá pro letošní rok. A to i přesto, že Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD ČR) má tyto akce zařazeny v plánovaných stavbách.

„Rozpočet fondu s těmito akcemi pro letošní rok nepočítá. Nejdříve musíme dokončit stávající rozjeté projekty. Pak můžeme začít s realizací nových staveb,“ informovala ředitelka ŘSD ČR pro Vysočinu Marie Tesařová.

Lidem vadí hluk i zplodiny z vozidel

Obchvat Kámena je plánován už pět let. Na stavbu bylo vydáno v listopadu 2010 pravomocné územní rozhodnutí. Od té doby je však situace na bodu mrazu. Tamní občany přitom trápí nejen ztížená dopravní situace na hlavní spojnici mezi Táborem a Pelhřimovem, ale také hluk a zplodiny z vozidel. Denně totiž obcí s 270 obyvateli projede okolo deseti tisíc nákladních a osobních vozidel. Obchvat o délce 3 410 metrů by tak tamním vytrhl takříkajíc trn z paty.

„Aktuálně jsme ve stavu očekávání. Začátkem prosince jsme paní ředitelce Tesařové poslali dopis, ve kterém je pár věcí, jež jsou pro obec velmi důležité. Nyní čekáme na odpověď,“ upozornil starosta Kámenu František Hofman. Ten dodal, že jednou ze zásadních věcí je pro ně zbudování autobusové zastávky na nové komunikaci. „Na tom trváme. Pokud by naši žádost ředitelství silnic a dálnic zamítlo, zastupitelé budou proti stavbě,“ upozornil starosta.

Lidé bydlící u hlavního tahu podle něj mají enormní zájem o zbudování přeložky, jiní jsou zase na vážkách. „Jednotný názor v obci není,“ řekl Hofman.

Práce by mohly klidně začít

K podstatnému zlepšení životních podmínek by pomohla stavba obchvatu i obyvatelům Ondřejova a Myslotína. Navíc tento úsek by měl v budoucnu navazovat na obchvat Ústrašína a Pelhřimova. Začátek stavby je ale zatím rovněž ve hvězdách. Přestože jsou vydána pravomocná stavební povolení na všechny objekty a stavba v délce téměř 3 200 metrů je připravena k realizaci.

„Jasněji o dalším osudu staveb by mohlo být ve druhé polovině roku. To se bude sestavovat rozpočet na další rok,“ uzavřela Tesařová s tím, že to však na rozjetí nových projektů moc nevypadá.