Dosud sanitky stávaly vedle budovy bývalé dětské nemocnice. Tam je ale v zimě museli zdravotníci vytápět, aby nedošlo k poškození některých citlivých přístrojů a léků v jejich vnitřku.

Ale už od 28. prosince se starší bílá i novější žlutá sanitka přesunuly do dvou garáží v nové budově, navazující na sídlo počáteckých hasičů. Pozemek pod ní patřil původně městu, to jej ale bezúplatně převedlo kraji.

Na něm během šesti měsíců vyrostl nový objekt s bíložlutou fasádou, za který kraj zaplatil 8,2 milionů korun. "Potřeba nového stanoviště trvala minimálně čtyři roky," uvedla ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová. Ta zmínila, že po plánovaném otevření nového stanoviště v Habrech na Havlíčkobrodsku sanitky dojedou k 99 procentům obyvatelům Vysočiny do dvaceti minut.

Na Pelhřimovsku je kromě Počátek stanoviště i v Kamenici nad Lipou, Pacově, Humpolci a Pelhřimově. Hejtman Jiří Běhounek při slavnostním otevření počáteckého stanoviště také zmínil, že kraj původně počítal s více stanovišti, ale zatím na ně nemá peníze.

Prostory v budově bývalé dětské nemocnice, které se odchodem záchranářů uvolní, chce město podle starosty Karla Štefla dál pronajímat hlavně k lékařským účelům - v budově už sídlí zubní lékař, laboratoř a praktický lékař.

V nové budově je v patře v podkroví zázemí s pokojíky, minikuchyňkou a sociálním zařízením. Tam jsou připraveny posádky ve složení záchranář a řidič-záchranář. Mimochodem Vysočina se může chlubit nadprůměrným počtem řidiček za volantem záchranek - v některých krajích ženy vůbec sanitky neřídí.

Jak prakticky probíhá výjezd posádky? Záchranářům po hlášení zapípá přístroj zvaný pager, který nosí u sebe. V rohu chodby v podkroví běží počítač, který zároveň už tiskne hlášení o výjezdu a také připraví mapu cesty, i když i ve vozidlech je samozřejmě GPS.

Vysočinští záchranáři jako jedni z mála v Česku používají přímo ve vozech počítačové tablet systémy, které jim umožňují už během výjezdu komunikovat se střediskem a zaznamenávat data pacienta. A zajímavost: záchranáři dodávají, že je lepší volat 155 než 112 - sanitka je odeslaná dříve a s lepší lokalizací.

Jan Mazanec