VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V pařížském Louvru visí obraz sv. Anny samotřetí, v Dlouhé Vsi restaurovali její sochu

Dlouhá Ves – Dřevěná socha sv. Anny samotřetí, která stojí v kostele sv. Mikuláše v Dlouhé Vsi, byla restaurována s finanční pomocí ministerstva kultury.

2.1.2012
SDÍLEJ:

Zpodobnění sv. Anny samotřetí v kostele sv. Mikuláše v Dlouhé Vsi. V pravé ruce drží svoji dceru Marii, v levé vnuka, novorozeného Ježíše. Dílo ze seznamu českých kulturních památek si prohlížejí zvoníci kostela, Bohuslav Rérych (vlevo) a Jiří Klement.Foto: Ivo Havlík

Zpodobnění světice zdaleka není tak světoznámé jako obraz Leonarda da Vinciho v pařížském Louvru, ale patří mezi české kulturní památky. Sv. Anna je babičkou Ježíše. Někdy je v uměleckých zobrazeních označována jako „samodruhá“ a „samotřetí“. První výraz se ve staročeštině používal pro matku, která již nebyla sama, protože nosila dítě, druhý výraz pro babičku. Proto bývá svatá Anna samodruhá zobrazována s Pannou Marií a svatá Anna samotřetí navíc s Ježíšem.

Dlouhá neplodnost

Neplodnost u Židů byla považována za výraz nepřízně boží a kněží odmítli přijmout od neplodných manželů Anny a Jáchyma oběti. Ponížený Jáchym odešel postit se a modlit do pouště. Po čtyřiceti dnech se mu zjevil anděl a slíbil narození dítěte. A skutečně, navzdory vysokému věku rodičů přišla na svět dcera Marie. Scény ze života Jáchyma a Anny byly oblíbeným tématem malířů až do Tridentského koncilu (1545-1563), který zobrazování apokryfních scén zakázal. Nejznámější obrazy s tematikou sv. Anny pocházejí od Caravaggia ve Villa Borghese v Římě, od Leonarda da Vinci v pařížském Louvru a od Masaccia ve Florencii.

V umění vznikl zvláštní ikonografický typ „sv. Anna samotřetí“ s Pannou Marií a Ježíškem, kdy Anna drží zmíněné figury na ruce, nebo chová dospělou Pannu Marii s Ježíškem na klíně. Sv. Anna samotřetí ve společnosti své dcery Panny Marie a vnuka Ježíše Krista je již 300 let (od roku 1707) zastoupena na Karlově mostě v Praze. Autorem je lužický sochař Matěj Václav Jäckel. Jde o nejpoetičtější sousoší na mostě. Sv. Anna se, stejně jako sv. Barbora, stala patronkou horníků. Zřejmě pro přímluvu za ně se její socha ocitla v kostele sv. Mikuláše v Dlouhé Vsi, když táhlé údolí kolonizovali rudohorní havíři z Německa.

O popularizaci sv. Anny samotřetí se v Čechách zasloužil Jan Ignác Dlouhoveský z Dlouhé Vsi (1638–1701), jde však o shodu názvu obcí, biskupovo rodiště leží u Vodňan. Nicméně tento jezuita měl vřelý vztah k hornímu Posázaví.

Po svém vysvěcení byl od roku 1665 děkanem v Německém Brodě. Později se stal biskupem a proboštem svatovítské kapituly, v pražské katedrále je pohřben poblíž sv. Jana Nepomuckého.

Ve čtvrtém, a pak znovu v 15. století, se rozhořel spor, zda také Anna počala bez poskvrny jako její jediná dcera Marie. Toto dogma bylo v roce 1677 zamítnuto.

Ivo Havlík

2.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zaparkovaný fiat vykradl neznámý zloděj

Ilustrační foto.

Vysočinská ČSSD chce za předsedu generála v záloze

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Útulky ve švech nepraskají, větší nápor se čeká až odrostou štěňata

Vysočina – Útulky plné nechtěných štěňat nebo polekaných psů, kteří svým pánům utekli při novoročních oslavách. Takové jsou obecně zažité představy o stavu útulků po Vánocích. Situace je ale zatím klidná. Útulky čekají přírůstky až v únoru nebo v březnu, kdy darovaná štěňátka odrostou.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Hustý dým už se nad Novou Cerekví nedrží. Požár je zlikvidovaný

Nová Cerekev – Obyvatelé Nové Cerekve a okolních obcí si už mohou oddechnout a konečně se i pořádně nadechnout. Požár, který zhruba před třinácti dny vypukl na okraji Nové Cerekve, se totiž hasičům podařilo zlikvidovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>