Vše nabralo rychlý spád poté, co se zjistilo, že tamní bahno je léčivé na nervovou soustavu. Historická hráz se rozebere a přesune do Velkého Rybníka, kde bude tvořit protipovodňový val. Na dně Sedlické přehrady pak budou sedět klienti nových lázní.

Změna komodity

Dalším významným turistickým cílem Pelhřimovska se stane unikátní projekt, který mezi Libkovou Vodou a Rynárcem společně rozjeli vietnamští pěstitelé konopí z Rynárce a holandský investor bioplynové stanice.

Výsledkem je to, že mezi obcemi vznikne holandsko vietnamská bioplynka na zpracování těžce netechnického konopí. Záměr slibuje výhody pro okolní obce.
A všichni na nich vydělají. „Holanďani to postaví, my to pro ně vypěstujeme a pak všichni budou moci kouřit,“ říká s úsměvem šéf rynárecké pěstírny Tran Van-Nguong, který tak bude mít zajištěn odbyt pro rostliny nejen z rynárecké školy, ale i z polí v širokém okolí.

A ušetří na elektřině, protože konopí na polích už nebude potřebovat umělé osvětlení. V Holandsku je navíc marihuana legální, takže ředitel investorské společnosti Bohemen Smokefond Phillip Morris změnu komodity jen přivítal.

Holanďané nabízejí velkorysé kompenzace: možnost dojít si do bioplynky marihuanu inhalovat či dovoz sušené suroviny domů. Dále mají v areálu stanice pořádat technoparty a rockové koncerty. Na významu ztratily i původní výtky vůči kukuřici.

„Konopí nezpůsobuje tak velkou erozi jako kukuřice,“ tvrdí zemědělští odborníci. Projekt vytvoří z Libkovy Vody jeden z důležitých cílů světové konopné turistiky. Očekávají se tisíce návštěvníků.

Obchvat jinudy

Kvůli jejich lepšímu příjezdu se také předělá původní plán obchvatu Pelhřimova ve směru Kamenice nad Lipou -Humpolec. Už nepovede na západ, ale na východ od centra města: kolem nemocnice, hřbitova a obřadní síně, přes Polní dvůr, rybník a průmyslovou zónu rovnou do Libkovy Vody.

Vařit jako vařit

Vedení kraje si uvědomuje, že ruku v ruce s turistickým ruchem musí jít nahoru i vzdělanost. A to nejde bez slučování škol. Proto kraj vypsal soutěž s věcnými cenami o to, komu se podaří sloučit dvě co nejodlišnější školy.

A první vlaštovky už na Pelhřimovsku máme. Ne zcela naplněné gymnázium v Pacově se od 1. února slučuje s jednotřídkou v Ostrovci, kde ještě děti píší z kalamářů. „Nic se nedá dělat, musíme zbourat suchý záchod a koupit novou rákosku,“ říká řídící ostrovecké školy Arnošt Klepáček.

Slučovat se bude i učiliště pro traktoristy v Kamenici nad Lipou a střední hotelová škola v Pelhřimově. „Budeme společně vařit motory,“ těší se podučitel Jíva, který dosud měl práce na pozemku a teď se učí zacházet s počítačem.

Jan Mazanec