VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční dárky do popelnice nepatří, zdůrazňuje Váňa

Kletečná - Ladislav Váňa je asi tak trochu jiný. Už jenom tím, že Štědrý den tento zvířecí táta pravidelně drží teprve na Boží hod a na Štěpána.

28.12.2011 12
SDÍLEJ:

Ladislav Váňa chová ve svém zvířecím království nejen staré koně či zatoulané psy. Takříkajíc na „převýchovu” přibral i zdivočelého bažanta, který útočil na nic netušící lidi. „Asi měl s námi nějakou špatnou zkušenost a teď nám to vrací,” pravil Váňa.Foto: DENÍK/Michal Vítů

Ne snad, že by nectil ježíškovskou tradici. Živé, kňučící „dárečky” však zpravidla nachází uvázané k plotu svého kletečenského zookoutku či dokonce vybírá z popelnic později. „Dát někomu pod stromeček zvířátko je velká zodpovědnost,” zdůrazňuje jejich známý zachránce.

Copak jste asi dostal v sobotu pod stromeček?
Já mám Ježíška každoročně od pětadvacátého prosince až do Tří Králů. A to vám je takových „dárků”, až mi z toho jde hlava kolem (smích). Kolikrát už pomalu nevím, do kterého kotce bych všechny ty odložené pejsky strčil.

Není to ale zvláštní vánoční zvyk, zbavovat se dárků?
Kdyby se lidé alespoň zbavovali věcí, oni přece odhazují živé bytosti! Jak mi má být, když mám lézt pro malinkaté štěně do kontejneru? To je doopravdy hyenismus. To ať to zvíře raději odvezou přímo sem. Ještě se nestalo, že bych někoho odmítl. A vůbec, předtím, než někomu takový dárek koupíte, mějte dobře na paměti, že se jedná o živého tvora. A to je v první řadě velká zodpovědnost.

Vás ale volají nejenom k odloženým pejskům. Byl jste i u mediálně propíraného odchytu klokana u dálnice?
Nejenže jsem tam byl, byl jsem tam úplně první! A do dneška jsem naštvaný.

Proč?
Protože už jsem měl klokana „připraveného”. Podařilo se mi jej odehnat od dálnice a zároveň uklidnit. Dokonce přišel ke mně a nechal se krmit. Samozřejmě na dlouhou ruku. Nechal jsem mu tam tedy trochu jídla s tím, že na další den už jsem měl s panem Vašákem z jihlavské zoo domluvené zapůjčení sítě pro bezproblémový odchyt. Jenže pak se tam strhly neuvěřitelné manévry. Hasiči pochodovali v rojnici, s níž neměli sebemenší šanci tak hbité zvíře chytit. Večer se tam navíc nahrnuli myslivci se psy a klokana dokonale vyplašili. To je potom těžké. Byl to vůbec zvláštní den.

Klokana jste ještě nechytal, což?
Což o to. Ale jen, co jsem se vrátil domů, telefon zvonil znovu. Volala jakási znepokojená žena, že na silnici mezi Pelhřimovem a Humpolcem u Kojčic skáče po silnici agresivní bažant. Jakmile auto zastaví, okamžitě skáče na kapotu a útočí na lidi. Tak jí říkám: Paní, teď jsem se vrátil od dálnice, kde skáče klokan, tady zase zlý bažant, to si ze mě snad děláte blázny! Ale vyrazil jsem. A opravdu, jen jsem vystoupil, bažant okamžitě šel po mně. Naštěstí to není klokan. Stačilo po něm sáhnout, strčit do pytle a bylo po akci. Ještě se ve voliéře trochu vzteká, asi má nějakou špatnou zkušenost s lidmi. Ale však on se zklidní.

Vám asi lidé volají často.
Pořád někudy jezdím. O pomoc mě žádají i samotní policisté. Kolikrát jedu i čtyřikrát na jedno místo.

Možná to nebude znít vánočně, ale co z toho máte?
Pomáhám lidem, zvířatům. Zase ale musím říci, že třeba z města Humpolec mi zapůjčili odchytovou síť, dodali mi i materiál na stavbu kotců. Takže jim to tímto způsobem vracím. Někdo pomáhá mně, já pomáhám druhým.

A není to také trochu nebezpečné? Vždyť to zvíře kolikrát ani neznáte.
Nejhorší to bývá, pokud se v místě srotí hodně zvědavců. Zvíře to cítí, je vystresované. O to raději jsem za odchytovou tyč. Dokud jsem chytal psy holýma rukama, byl jsem dorvaný až běda. Každopádně je třeba si zvíře pořádně prohlédnout, zjistit příčinu, proč je nevrlé, a podle toho se zachovat. Samotný zásah musí být co nejrychlejší.

Co říkáte na to, že si lidé pořizují domů stále exotičtější zvířata, mnohdy nebezpečné šelmy?
V první řadě by měli mít každé takové zvíře řádně přihlášené. Vím, že to často chovají načerno. A pokud se stane, že třeba nějaká puma či nebezpečný had uteče, měli by o tom okamžitě uvědomit policii. Protože tady doopravdy končí každá legrace. Jenže většinou je to tak, že ti lidé to nepřiznají jenom proto, aby si nepřidělali potíže. Vlastnictví zvířete obecně je v první řadě o zodpovědnosti.

Mnoho lapených zvířat navíc končí u vás. Máte je vůbec ještě kam dávat?
Většina zaběhlých psů tady dlouho nevydrží, jejich majitelé volají rovnou mně. Spoustu dalších si odtud vezmou noví zájemci. Přesto tady zvířat přibývá, to zase ano. Navíc pozoruji, že jsou vůči nám, lidem stále agresivnější. Podle mě to není náhoda. Jednoduše nám vracejí to, jak se k nim chováme my. Nic lepšího si nezasloužíme. Určitě by stálo za to, obzvláště teď, když jsme tu měli ty svátky, abychom se k nim začali chovat o poznání lépe. Jako lidi.

Autor: Michal Vítů

28.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klouzačka u mateřské školy v Černovicích.
17

Sněhová nadílka udělala černovickým dětem radost

Jiří Drahoš.

U středoškoláků vyhrál ve druhém kole výrazně Drahoš

Požár v Nové Cerekvi se ve čtvrtek hasičům podařilo zlikvidovat

Nová Cerekev - Skládka druhotné dřevní suroviny v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku už nehoří. Zásah na okraji městyse je podle mluvčí vysočinských hasičů Petry Musilové ukončený.

Noční zloděj zmizel s naftou z bagru

Těchobuz – Škodu za zhruba sedm tisíc korun způsobil dosud neznámý zloděj, který v sobotu 13. ledna odcizil kolem půl dvanácté v noci naftu z pracovního stroje v místech zvaných U Staré paní v katastrálním území obce Těchobuz.

Dálnice D1 v obou směrech po dopravní kalamitě už jede

Vysočina - Ve čtvrtek v poledne byl plně obnoven provoz na dálnici D1 i ve směru na Prahu.

Náklad ujel a zabíjel. Obviněni jsou tři lidé

Vysočina – Kriminalisté po několikaměsíčním vyšetřování obvinili tři osoby v souvislosti s neštěstím z 9. září 2015 na železniční trati u Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>