VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoce jsou svátky lásky a svornosti, říká vikář Stehlík

Pelhřimov – Nejkrásnější svátky roku, Vánoce, jsou časem zastavení a setkání s nejbližšími.

24.12.2011
SDÍLEJ:

Pelhřimovský vikář Jaromír StehlíkFoto: DENÍK/Alexandra Knapová

A právě o sváteční atmosféře, poslání Vánoc, ale i o předvánočních stresech nebo amerikanizaci jsme hovořili s pelhřimovským vikářem Jaromírem Stehlíkem.

Jaké poslání s sebou Vánoce přinášejí?
Křesťanské poslání zní jednoznačně - Bůh přišel mezi nás, aby lidem ukázal hodnotu lidství a důstojnost člověka. Narodil se do chudé rodiny a tím nám ukazuje, že žití není jenom o bohatství a shánění peněz, ale skutečně o lásce mezi lidmi. Tedy abychom žili v lásce a svornosti, jednotě. Toto poselství platí vždycky. I když je člověk bohatý, tak tu lásku a rodinu potřebuje.

Vánoce jsou svátkem narození Ježíše Krista. Jak slaví Vánoce duchovní?
Duchovní slaví Vánoce asi každý po svém. Většinou je však slavíme pracovně. Pro nás je to čas bohoslužeb a různých příprav na akce v kostele. Když jsem sloužil svoje první kněžské Vánoce, tak jsem jezdil z kostela do kostela, na žádné osobní slavení jsem neměl čas. Pro nás je to služba lidem. Například, když skončí půlnoční mše, tak na faru přijdu okolo druhé ráno a v šest už vstávám na další bohoslužbu. Odpočinek pro nás přichází v úvahu až po Vánocích.

Vzpomenete si v těchto dnech na svoje Vánoce v dětství? Jak jste je prožíval?
Když jsem byl malý kluk, tak to byla taková ta klasika. Doma jsme se připravovali běžně od úklidu až po utváření vánoční atmosféry. Na Štědrý den jsme s napětím očekávali příchod Ježíška. Pokoj byl zavřený a my čekali, kdy už Ježíšek zazvoní a my se konečně podíváme na stromeček a na to, co je pod ním. Jinak už jako malý kluk jsem chodil připravovat kostel na Vánoce, později jsem ministroval.

Jak jste si představoval Ježíška a jak si ho představujete nyní?
Myslím, že jsem si ho nikdy snad ani nepředstavoval. Vždycky to pro mě byla nepředstavitelná věc. Nicméně mám takový zážitek, kdy jsem viděl anděla. Možná k tomu přispěla i atmosféra Vánoc, nevím, těžko to mohu posoudit.

Opravdu? Můžete to našim čtenářům přiblížit?
Týden před Vánoci tatínek navozoval tu správnou atmosféru a říkal, že se stromečkem přilétne i andělíček. My jsme pak neustále chodili za ním. Tatínek vždycky po zahradě rozházel cukrovinky a my je zběsile sbírali. Anděla jsem při jednom takovémto sbírání ve své fantazii viděl. Tehdy se schoval za sloup veřejného osvětlení, abych ho nemohl zahlédnout. Pro mě to tenkrát byl velký zážitek. S odstupem času vím, že se spíše jednalo o záblesk nějakého světla. Fantazie tenkrát u mne, jako u malého kluka, pracovala na plné obrátky. Jinak si myslím, že většina lidí má anděla spojeného s postavičkami z betlému.

Kde by se podle Vás Ježíšek narodil, kdyby se měl narodit v dnešní době?
Jestliže se narodil v Betlémě, tak to nebyla náhoda. Jistě to bylo připravované v božím plánu. Mohlo by to být kdekoliv. Je to dílo boží.

Většina lidí má v dnešní době Vánoce spojené s předvánočním stresem. Lidé gruntují a zběsile nakupují. Proč pro nás mají Vánoce podobu nadbytku a hojnosti?
Dnešní společnost je zaměřena na shánění a soupeření, kdo toho bude mít víc. Z obdarování a pospolitosti se stala povinnost mít všeho nadbytek. Necháváme se strhávat okolím. Všichni už mají nakoupeno, napečeno, málokdo se tohoto dokáže vzdát, odstoupit a nepodléhat stresu. Hlavně si myslím, že je v dnešní době strašně složité udělat někomu radost.

Ano. Lidé už všechno mají a jen tak s něčím se nespokojí. Dříve měli radost i z malého dárku. Z jakého jste měl v dětství největší radost vy?
Radost mi dělaly hračky i oblečení. Jednou jsem však dostal autíčko na ovládání. Nadšení mi ale vydrželo chvilku, protože jsme si nejraději hráli se starými hračkami. Také jsem měl vždycky velkou radost ze sportovních věcí jako z kopačáku nebo lyží. Jednou nám rodiče dali magnetofon, což jsme vůbec nečekali, pak jsme celé Vánoce nahrávali a pouštěli muziku.

Jaké povinnosti naplňují Vás v adventním čase?
Mše a bohoslužby jsou celý rok. V adventu se snažíme uhlídat duchovní obsah, přípravy na Vánoce.

Kolik je v Pelhřimově věřících?
Podle statistik mohu říci, že v Pelhřimově se hlásí asi 40 procent k církvi. Z toho mohu vypočítat, kolik lidí by mělo chodit v Pelhřimově do kostela. Za neděli přijde asi tisíc lidí. Je to silný nadprůměr v naší diecézi. Víra je osobní vztah, který prožívám ve společenství církve. Nikoho si tedy netroufnu posuzovat, zda a jak je věřící. Mohu říci, že jsou lidé chodící, praktikující, životem odpovídající, ale jaká je jejich víra, to je každého věc.

Na půlnoční mši chodí lidé, kteří třeba celý rok do kostela nezajdou. Vidíte „nevěřící” v kostele rád?
O Vánocích se vždycky počty v kostelech zdvojnásobí. Nevadí mi to, naopak bych řekl, že je to dobře. Je alespoň vidět, že je v lidech záblesk, že mají o víru alespoň trochu zájem. Nikdy jsem nezažil, že by lidé nějak hodně třeba při půlnoční rušili.

Chodí na půlnoční mši i mladí lidé?
Chodí všichni, bez rozdílu věku. Mohu říci, že jsou v rámci možností i slušní a chovají se ohleduplně.

Jaký názor máte na amerikanizaci různých zvyků, na Santa Clause a podobné věci?
Je to věc obchodu. Ať si každý vybere. Zdá se mi, že se vytrácí určitá tradice a nahrazují ji nové. Lidé se pak obrací k čemukoliv.

Co byste popřál našim čtenářům, jak si mají prožít Vánoce?
Přál bych si, aby si každý vážil toho, že jsme lidé ve společenství. Máme vytvářet společné rodiny a naším úkolem je být na sebe hodní a ne být k sobě hodní jen jeden, dva dny o Vánocích. Přání je, abychom byli lidmi, kteří jsou hodni tohoto jména.

Jaromír Stehlík
- narozen 9.9. 1964 v Příbrami
Vzdělání:
- ZŠ Rožmitál pod Třemšínem
- Gymnázium Příbram
- Katolická theologická fakulta UK Praha
Působil ve farnostech:
- Bechyně (1996 – 1997)
- Vodňany (1997 – 1998)
- Pacov (1998 – 2008)
- Pelhřimov (2008 dosud)

Autor: Alexandra Knapová

24.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní/ finanční účetní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ vzdělání ekonomického směru, prokazatelná praxe na pozici hlavní účetní minimálně 2 roky, zkušenost z vedení a rozvoje týmu, profesionální přehled v oblasti podvojného účetnictví, přehled v oblasti financí a controllingu výhodou, praktická znalost angličtiny na komunikační úrovni, pečlivost, samostatnost a ochota nést odpovědnost, velmi dobrá znalost práce na PC, , Náplň práce:, vedení kompletního účetnictí společnosti, motivování a vedení týmu 10 lidí, kompletní příprava měsíčních závěrek a přípava ročních závěrek, koordinování přípravy na audit a spolupráce s auditory, spolupráce při zpracování DPPO, komunikace v angličtině se zahraničními pobočkami a tamními auditory, , Nabízíme:, profesní výzvu v rychle rostoucí společnosti, otevřenou a neformální atmosféru a týmový styl práce, odobrné vzdělávání a možnosti učit se nové věci, prostor pro využití angličtiny, zajímavé volnočasové benefity a stravování v moderní jídelně nebo stravenky, nástup dle dohody. Pracoviště: Lns s. r. o. - pracoviště pelhřimov, K Silu, č.p. 2179, 393 01 Pelhřimov. Informace: Jana Lévai, +420 601 100 454.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Projektant elektro nebo TZB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Předem nutný telefonický či e-mailový kontakt!. Pracoviště: E-sea s.r.o., U Agrostroje, č.p. 2435, 393 01 Pelhřimov. Informace: Jiří Pejcl, +420 720 020 669.

Výroba - Výroba Montážní dělník 9 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Dělník,-ice pro montáž koncovek a balení hadic. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: jedná se o kompletaci pračkových a sprchových hadic - montáž koncovek a jejich balení různými způsoby., Manuální práce ve stoje, nutná manuální zručnost. Placeno úkolovou mzdou. , , Práce svým charakterem vhodnější pro ženy! Vhodné i pro ženy např. na mateřské dovolené - denní úvazek přizpůsobíme!, , Nabízíme práci ve stabilní firmě a příspěvek na stravování.. Pracoviště: Tubi italia bohemia, s.r.o. - provozovna, 395 01 Pacov. Informace: Miroslava Floriánová, +420 565 426 600.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: manipulace s polotovary, se svitky a zbožím, příprava linky pro další výrobu, práce spojené s balením zboží, , OSOBNÍ KONTAKT V PRACOVNÍCH DNECH 8:00 - 16:00 na adrese Pražská 1669, Humpolec, , Nabízíme: náborový příspěvek, bonus za doporučení nového kolegy.. Pracoviště: Steel center europe, s.r.o. - provozovna, Pražská, č.p. 1669, 396 01 Humpolec. Informace: Tomáš Bartoň, +420 565 450 315.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohled na historické jádro Brtnice.

Kraj chce podpořit kulturní památky

Den proti úložišti v lokalitě Na Skalním na Třebíčsku.
56

OBRAZEM: Stovky lidí vyšly na pochod proti úložišti

Jiřice. Obec, kde se vždycky něco dělo

Jiřice /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - V dalším díle seriálu se podíváme do Jiřic. Je to obec, která vždy žila bohatým společenským životem. 

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Pro zlepšení dopravní situace mění v Pelhřimově značení

Pelhřimov – V centru Pelhřimova, kde třetí týden musí řidiči počítat s řadou omezení především kvůli stavbě kruhového objezdu, začala platit první změna v rámci zmírnění dopravního režimu.

Největším esem víkendu bude v Humpolci Stubbe

Humpolec – Dlouhá zimní přestávka je definitivně u konce. Dnešními tréninky a prvními rozjížďkami zahájí autokrosová sezona. Jak se již stačilo tradicí, startovní semafory se poprvé v seriálu mezinárodního mistrovství republiky rozsvítí v Humpolci v areálu Slavia Pojišťovna Arena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT