Ten si splnil svůj dávný sen a otevřel si v Pelhřimově Obchůdek U Devatera řemesel. „Moje velké přání je, aby se lidé vrátili k českým výrobkům. Jsme zaplaveni nepřeberným množstvím věcí z Asie a přitom u nás máme opravdu šikovné lidi, kteří dokážou vyrobit mnoho kvalitních věcí, které vydrží i několik generací,“ poznamenal Koubek.

Ten hledal zhruba půl roku práci, zkoušel pár zaměstnání, než došel k názoru, že to zrovna není jeho šálek kávy. „Dělal jsem například obchodního zástupce, jenže to je vesměs o tom nabízet lidem něco, co vlastně nechtějí, tak jsem se jeden den rozhodl, že si otevřu obchod,“ zavzpomínal na dobu před pár týdny sympatický majitel obchůdku ve Strachovské ulici.

Využil příležitost

Události nabraly rychlý spád. Jiří Koubek si hned druhý den pronajal vhodné prostory a za deset dní už vítal nové zákazníky. Ti mohou okouknout výrobky od hrnčíře, skláře, truhláře, řezbáře, tkadleny nebo mydláře. Nechybí ani med od včelaře či pravé moravské víno.
„Už deset let pořádám různé řemeslné trhy, a proto mám mezi těmito lidmi dost známých a nyní vlastně už i přátel. Oslovil jsem je s žádostí o pomoc, aby mi dali nějaké zboží do komisního prodeje a povedlo se. Věci přibývají a dnes už mi své výrobky nosí lidé z Pelhřimova i širokého okolí,“ neskrýval radost Koubek, který se nechal inspirovat filmem z roku 1942 Zlaté dno.

Inspirací mu je papírník Putička

V něm Vlasta Burian ztvárnil papírníka Cyrila Putičku, který je šťastný, že může prodávat, je to jeho životní láska. Obrázek z filmu dokonce v obchůdku u Koubka zkrášluje zeď u pokladny. „Vlasta Burian má svůj styl prodeje, který zde zkouším i já. Chci, aby lidé dostali i něco navíc, popovídali si a odcházeli celkově spokojení. A musím říci, že to funguje. Jedna paní vždycky přijde, a když odchází, tak mi říká, já už sem nepůjdu, ale za dva, tři dny je nazpět a vždycky si zde něco hezkého vybere. To je velmi milé,“ usmál se prodejce. Zákazníci u něj navíc koupí skleniček mohou přispět na dobrou věc. Výtěžek z jejich prodeje totiž pomůže nemocným zvířátkům.