Podle prodejců se jejich ceny oproti loňskému roku moc nezměnily. Nejoblíbenější jsou stále jedličky a smrčky. Někteří námi oslovení prodejci dokonce finišují s prodejem stromků. Což je i případ Richarda Salajky z Kamenice nad Lipou. „Už doprodáváme. Začali jsme 5. prosince a počítám, že budeme prodávat ještě zhruba dva dny. Na skladě jsme měli přibližně okolo 1200 stromků,” přiblížil Salajka. Podle něj mají zákazníci největší zájem o vzrostlé jedle, jejichž výška se pohybuje od 180 centimetrů do dvou metrů.

Za jedličku do 180 centimetrů lidé zaplatí 450 korun, nad dva metry stojí 650 korun,” komentoval Salajka. Obyčejný smrk vyjde na 230 korun.

Velký výběr jehličnanů nabízí i prodejní stánek u pelhřimovského obchodního domu na Pražské ulici. „Pod rukama nám nejvíce mizí jedle a borovice černé. S tím, že jedli máme v sedmi kategoriích. V té první stojí 400 korun a v té nejvyšší excelent až 1800 korun,” informoval Jan Maroušek z firmy Abies, která se zabývá prodejem a pěstováním vánočních stromků. Ten dodal, že cena se odvíjí například od toho, jak je strom velký, či široký. Na odbyt jdou také třímetrové luxusnější stromy, které mají až pětadvacet centimetrů široký kmen. Jejich cena se pohybuje okolo 1800 korun.

Tyto symboly Vánoc jsou určené především do hal, větších místností. Zájem je také o borovice lesní, jejichž cena se pohybuje od 180 do 369 korun,” uvedl Maroušek.

Prodejci se shodují v jednom - kdo přijde dříve, odnese si stromek podle vlastních představ. „Poměrně často se stává to, že kdo nákup odkládá, pak odejde nespokojen, jak se říká, kdo dřív přijde, ten dřív mele,” upozornil prodejce.

K večeři klasiku, ale i amura či lína

Při slavnostní štědrovečerní tabuli zůstane většina z nás věrná tradici, kdy na talíři nebude chybět kapr s bramborovým salátem. Dobrou zprávou je, že se ceny vánočních ryb letos nezvednou. „Cenu za kilogram kapra jsme nechali stejnou jako loni, tedy na 75 korunách,” nechal se slyšet pelhřimovský prodejce ryb Josef Zajíček.

Jeho slova potvrzuje i předseda pacovských rybářů Karel Síbrt. „S cenou jsme nehnuli. Od loňska zůstala stejná, tedy na 70 korunách za kilogram. Uvidíme, jaký zájem budou mít lidé letos, protože jeden rok vyprodáme všechny ryby a jiný nám zbydou,” oznámil Síbrt s tím, že na rybárně zahájí prodej ve středu a ukončí jej v pátek.

Kromě kaprů nabídne většina producentů také další druhy ryb, amury, štiky, tolstolobiky či líny.

Kolik zaplatíme
Za kilogram kapra v Pacově zaplatíte 70 korun, v Pelhřimově 75 korun. Cena u vánočních stromků se liší podle druhu, výšky a šířky. Například cena borovice lesní se pohybuje od 180 do 369 korun, stříbrný smrk pořídíte od 300 do 390 korun a jedli od 400 do 1800 korun, rovněž opět záleží na její kategorii.