Jarmark, ukázky staročeských řemesel i bohatý kulturní program přilákal do města řadu návštěvníků nejen z Pelhřimova, ale i ze širokého okolí.

Vánoční tvoření

Na pelhřimovskou Zlatou neděli se přijela podívat i Jana Vopravilová s rodinou. „Bydlíme sice až v Nové Včelnici, ale Zlatou neděli v Pelhřimově si nenecháme ujít. Panuje tady příjemná vánoční atmosféra, děti se vyřádí, my s manželem se zahřejeme punčem nebo svařeným vínkem a popřípadě ještě nakoupíme nějaké dárky na poslední chvíli,“ usmála se spokojeně Jana Vopravilová. Komu byla na náměstí zima i po čaji nebo svařáku, mohl se ohřát třeba v průjezdu pelhřimovské radnice nebo ve výstavním sále muzea v zámku Pánů z Říčan, kde bylo připravené vánoční tvoření.

V průjezdu radnice se vyráběly lodičky ze skořápek ořechů pro odpolední rekord. V muzeu si návštěvníci mohli dle vlastní fantazie třeba nazdobit svíčku.

„Máme tady pěkně živo. Výstavní síň nám provoněly perníčky a horká medovina. Lidem se tu líbí. Akorát nás trochu mrzí, že účast na poslední chvíli odřekli provazníci z Deštné,“ shrnula dění v muzeu etnografka Helena Nováková.
Tradicí, která k pelhřimovské Zlaté neděli neodmyslitelně patří, je i představení živého betlému v podání mladých herců z domu dětí a mládeže a základní umělecké školy, které u diváků opět sklidilo velký úspěch. Pozornost zejména nejmenších přihlížejících poutala i čtyřnohá herečka – velbloudice Šejla.
O velblouda si napíše Ježíškovi
Ta po skončení představení od diváků ráda přijímala pohlazení, zájemce dokonce povozila na hřbetě. „Velbloud se mi moc líbí. Chtěla bych ho mít doma. Asi si o něj ještě napíšu Ježíškovi,“ prozradila své dojmy ze setkání s „korábem pouště” pětiletá Adélka Dolejší.

Nechybělo ani zpívání koled. Na vánoční hudební vlnu všechny přítomné na náměstí naladili trubači a zpěváci z pelhřimovské základní umělecké školy, Táborští pouličníci, či mažoretky z domu dětí a mládeže. Na své si přišli i milovníci sladkého, kteří mohli ochutnat kousek z obří vánočky, která se na náměstí podávala odpoledne.

O velkolepou tečku za pelhřimovskou Zlatou nedělí se s úderem sedmnácté hodiny postaral ohňopád z věže kostela svatého Bartoloměje.
Zlatá neděle do Pelhřimova kromě vánoční pohody přinesla i sníh. Nebylo ho sice mnoho, ale tam, kde se sněhová pokrývka aspoň chvíli udržela, se děti pokoušely vytvořit první letošní sněhuláky nebo se pouštěly do prvních drobných koulovaček.

„Už aby sněhu napadlo o trochu víc. Chtěl bych si na zahradě u babičky postavit velký sněhový bunkr, kde bychom si s bratranci mohli hrát na polárníky,” podělil se o své plány s případnou další bílou nadílkou desetiletý Lukáš Severa.