Opustí zázemí v bývalé dětské nemocnici a přesídlí do zbrusu nové budovy, která pro ně vznikla vedle počátecké hasičské zbrojnice.
Současné prostory už jako výjezdové stanoviště záchranářů nevyhovují, hlavně proto, že tam chybí krytá stání pro sanitky. „Zdravotníci proto v zimě musejí vozy vytápět, aby v nich byla požadovaná teplota, což je velice nepraktické. Jednak proto, že se může zpozdit jejich výjezd k zásahu, nemluvě o tom, pokud by u sanitky zamrznul motor. A vytápění vozů je také dosti nákladné,“ sdělil starosta Počátek Karel Štefl.
Od osmadvacátého prosince, kdy se záchranáři přestěhují do nové budovy, jim ale tyto starosti odpadnou. Zázemí, které vzniklo takříkajíc na zelené louce, totiž má vytápěné garáže.

Modernější prostředí nečeká pouze na vozidla, ale také na personál, který bude na výjezdovém stanovišti pracovat. Jak prozradila ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová, na počáteckém stanovišti je zaměstnáno celkem deset lidí.
„Pracuje tam pět záchranářů a pět řidičů, kteří zajišťují nepřetržitý provoz záchranky. Směna pak vždy sestává z jednoho záchranáře a jednoho řidiče,“ přiblížila Filová.

Celkové náklady na vybudování nového stanoviště počátecké záchranky se vyšplhaly na více než osm milionů korun. Veškeré výdaje zaplatil Kraj Vysočina.

„Stavba začala koncem května letošního roku. Hotovo bylo třicátého listopadu,“ připomněl Radim Hošek z Krajského úřadu v Jihlavě.
Po odchodu záchranářů ze stávajícího zázemí městu zbudou uprázdněné prostory. Co s nimi? Radní je nabídnou k pronájmu. „Podmínkou je, aby uvolněné prostory opět sloužily ke zdravotnickým účelům,“ upřesnil starosta Štefl. V budově bývalé nemocnice totiž už sídlí praktický lékař, zubař i zubní laboratoř.

„Budovu bývalé nemocnice se nám podařilo zvelebit. Jsou v ní nová okna, podlahy i vytápění. Prostory po záchrance by tak mohly dobře posloužit nějakému lékaři, který by chtěl v Počátkách působit,“ dodal Štefl.

I když stanoviště počátecké záchranky začne plně fungovat v novém už dva dny po Vánocích, slavnostní otevření budovy záchranky se uskuteční až druhého ledna. Pro krajskou zdravotnickou záchrannou službu to bude prozatímní konečná ve zvelebování a stavbě nových zázemí pro záchranáře na Pelhřimovsku.

„Stavba nového stanoviště v Počátkách byla posledním projektem, který jsme v okrese měli v plánu uskutečnit. Zahájení činnosti záchranky v Kamenici nad Lipou se nám také povedlo dovést do úspěšného konce a všechna ostatní stanoviště fungují bez problému a mají odpovídající zázemí,” shrnula Vladislava Filová.

„Takže co se týče provozu záchranné služby na Pelhřimovsku, nemáme ke krajskému úřadu v současné době žádné další požadavky,“ uzavřela ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.