Dělníci se totiž v příštím roce pustí do zateplování tělocvičny a také budovy nazývané školička, kde sídlí jídelna. S pracemi se podle kamenického starosty Ivana Pfaura začne v červnu. „Zateplování jsme naplánovali tak, aby co nejméně omezilo chod školy. Proto dělníci nastoupí do práce až v červnu, kdy začnou se zateplováním tělocvičny. Na školičce se začne pracovat až v červenci, aby nebyl narušen provoz jídelny,“ popsal Ivan Pfaur.

Jak řekl ředitel kamenické základní školy Vladimír Dobal, tělocvična zateplení už opravdu potřebuje. „Budova tělocvičny už nepatří k nejnovějším. Jsou tam navíc velká okna, která špatně těsní a pouštějí ven zbytečně moc tepla,“ sdělil Dobal.

Hotovo bude do konce srpna

Po úpravě a zateplení by však okna v tělocvičně měla být kvalitnější a podstatně menší, takže teplo zůstane uvnitř.
Před tepelnými ztrátami bude po skončení prací uchráněna i školička. Škola tak ušetří za vytápění. Jaká suma to bude, si ale Vladimír Dobal zatím netroufá odhadnout. Zateplování budov bude hotové do konce srpna, takže děti už od prvního září budou moci zrekonstruované prostory plně využívat.

Náklady na zateplení budov se vyšplhají zhruba na sedm milionů korun. Šedesát procent z nich pokryje dotace z Operačního programu Životního prostředí, zbytek výdajů musí zaplatit město.

Zastupitelé na svém posledním zasedání odsouhlasili, že si město vezme úvěr na tři a půl milionu korun, kterým zaplatí nejen zateplení školy, ale i realizaci projektu Procházka kolem Kamenice pěšky i na kole.

„Úvěr, který nabízí velmi výhodné podmínky, budeme splácet celkem pět let. Vzali jsme si ho proto, že bychom za nastávajících podmínek tyto akce z městského rozpočtu neufinancovali,” dodal Ivan Pfaur. Základní škola v Kamenici nad Lipou v uplynulých letech získala řadu vylepšení. Zateplení se dočkala nová budova školy. Zmodernizovat se podařilo i školní jídelnu.

Zvelebení areálu

Základní škola také získala vlastní zdroj elektřiny v podobě fotovoltaických článků, které jsou umístěné na střeše školičky a získávají energii pro svícení ve třídách, ohřev vody i provoz vývařovny.

Jediné, co kamenické škole schází ke štěstí je přechod suchou nohou ze školy do jídelny. „Žáci totiž musejí na obědy chodit přes školní dvůr, což je zvláště v případě nepřízně počasí dosti nepraktické,“ vysvětlil Vladimír Dobal.

Tento problém by vyřešila zastřešená spojnice mezi školní budovou a stravovnou. Projektovou dokumentaci a stavební povolení na tuto stavbu už má radnice hotové. Na akci, která spolkne šest milionů korun, už jenom zbývá sehnat peníze.

„V příštím roce plánujeme zpracovat žádost o dotaci, v rámci které bychom se chtěli o prostředky na vybudování spojovacího krčku ucházet. Samotný přechod suchou nohou bude stát zhruba tři miliony korun. Zbylé tři miliony bychom použili na zvelebení okolí školy,” nastínil starosta Pfaur.

Pokud by se dotaci podařilo získat, mohly by prokouknout prostory u vchodu do školy a také cestičky a zeleň v celém areálu.