Podle policie skončí ukradené stromky pravděpodobně na některém z prodejních vánočních míst. Majiteli, kterým je Miroslav Kubů a jehož se Deníku nepodařilo zastihnout, vznikla škoda za více než 22 tisíc korun. Na Pelhřimovsku se jedná o první krádež vánočních stromků za posledních pět let.

Před Vánocemi se běžně stává, že z lesů zmizí pár stromků, ne však najednou 150 smrků. „Případ v podobném rozsahu jsme nešetřili dobrých pět let. Jedná se rozhodně o ojedinělou krádež,” upozornila mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková. Lidé z Cetoraze o krádeži vědí a nad jejím rozsahem kroutili nechápavě hlavou. „Do povědomí místních se krádež dostala. Jsme menší obec. Lidé se prostě nebojí krást a kradou ve velkém,” užasl starosta Cetoraze Luboš Novotný.

S pilkou do lesa raději nechoďte

Zlodějům, kteří vyrazí před vánočními svátky do lesa na lup, hrozí za krádež stromků až dva roky vězení, a to pokud způsobená škoda přesáhne pět tisíc korun. Pokud by se jednalo o přestupek, zaplatí dotyčný nenechavec blokovou pokutu. „Když nechytneme zloděje přímo při činu, je situace velmi obtížná. Jinak právo pokutovat má také lesní stráž,” uvedla Kotková.

Předvánoční období znamená větší obezřetnost i pro správce lesů. Někde stromky stříkají speciálním roztokem, který v teple zapáchá, nebo odlamují větve. Kromě toho vyrážejí lesníci na pravidelné kontroly, a to nejen ve všední dny, ale i o víkendu.

„Lesy máme uzamčené závorami, takže by se do nich teoreticky neměl nikdo nepovolaný dostat. U jedliček ulamujeme větve, aby nebyly tak atraktivní. Rovněž podnikáme pravidelné obhlídky lesů, v kterýkoliv den i hodinu,” informoval ředitel Městských lesů Pelhřimov František Kučera. Ten zároveň dodal, že letos ani v minulosti žádné zloděje vánočních stromků nechytli.

Jeho slova potvrdil i odborný lesní hospodář Jiří Pohan, který spravuje lesy soukromých vlastníků na Pelhřimovsku: „Majitelům lesních porostů vždy doporučuji, aby cenné dřeviny, jako jsou například jedle, přistřihli. Osobně si myslím, že postřik stromků je pomsta zlodějům, ale ne jejich trest,” podotkl Pohan.