Další pětice plaket pozná svého majitele poslední lednovou sobotu. O konkrétních jménech rozhodli uprostřed uplynulého týdne zastupitelé.
Ve studentské kategorii uspěla gymnazistka Adriana Šimánková. „Jednak je to velice šikovná studentka, která prospívá s vyznamenáním. Zároveň je to zdatná sportovkyně,” odůvodnil její nominaci ředitel gymnázia Stanislav Makovec.

„Adriana patří k nadějím českého taekwonda. Pravidelně vozí medaile z vrcholných mezinárodních turnajů, je držitelkou druhého mistrovského stupně,” řekl na adresu své svěřenkyně trenér Petr Lacek, který shodou okolností obdržel jakožto sportovec Cenu města vloni.
Šanci na ni měla i mladá kadeřnice pelhřimovské střední školy Michaela Zrůcká. Potřebovala ale získat nadpoloviční podporu zastupitelů, tedy jedenáct hlasů. To se nestalo.

Přesně tolik jich obdržel ve sportovní kategorii veleúspěšný silový trojbojař Josef Ptáček a rovněž jako jediný. Další navržení, kickboxer Karel Tomáš a bojovník wu-shu Michal Roučka se potřebného součtu na hlasovacích lístcích nedočkali. Zato mezi podnikateli uspěli oba nominovaní. Přitom nechybělo mnoho a dotyčná kategorie vůbec nebyla obsazena. Nominační dopis z okresní hospodářské komory se snesl na stůl místostarosty Tomáše Dufka, který má Ceny města na starost, v den zasedání zastupitelstva. Již natištěné hlasovací lístky s podnikateli tedy nepočítaly.

„I když dopis přišel po uzávěrce, připadá mi trochu škoda tuto kategorii nedoplnit,” podotkl při schůzi Dufek.

Podnikatelé získali důvěru hned dvakrát

Takže se nejprve hlasovalo o dodatečném dopsání firem Straka Barvy a Farma Poříčí. Ty si získaly převažující důvěru zastupitelů i o chvíli později, při skutečném zaškrtávání kandidátů.

Roman Straka se o poctě dozvěděl v pátek ráno. „Šel jsem vyřizovat něco na úřad a koukám, všichni mi blahopřejí. Nejdříve jsem trochu tápal, kvůli čemu ty gratulace, pak mi to prozradili. Samozřejmě, že mi to udělalo velkou radost. Považujeme se za malou firmu, jsme rádi, že si nás někdo všimnul,” usmál se podnikatel. Ten nicméně má s přebíráním čestných uznání své zkušenosti. Před třemi roky se stal Skokanem roku Cechu malířů a lakýrníků, vloni obdržel diplom za Realizační firmu roku v oboru malíř, natěrač.

Nejvíce nominací dorazilo pro kategorii Mimořádné zásluhy o rozvoj města. Mezi navrženými se objevila dlouholetá učitelka zpěvu Ludmila Košařová, dále pak Loutkoherecká skupina Rolnička a profesor pražské stavební fakulty, hrdý pelhřimovský patriot Josef Římal.
Ke svému rodnému městu se nepokrytě hlásí také další navržení, publicista a spisovatel Dušan Tomášek stejně jako zasloužilá skautka a spolupracovnice řady dobročinných organizací Denisa Vrbová.

Pro Cenu města si však koncem ledna přijde do Kulturního domu Máj muž uvedený na samém konci hlasovacího lístku, František Vyskočil. Tento sedmdesátiletý pelhřimovský rodák patří k předním českým vědcům v oblasti neurofyziologie, vedle řady doktorátů je držitelem několika prestižních mezinárodních vyznamenání.