Jedná se o poslední vojenské prostory v zámeckém areálu, které čekají na svoje další smysluplné využití.

Radní tam počítají s vybudováním klidové zóny se zelení a mobiliářem, hřištěm pro starší děti, obsahující aktivní hrací prvky jako například lanové prolézačky, lanovku, kladiny či hrazdy a v neposlední řadě i s novými parkovacími místy pro zámecký areál. Oprava vyjde na deset milionů korun.

Armádní sklady padly k zemi

Stavební práce začaly naproti zámku v září. Dělníci tam kompletně demontovali veškeré objekty, které po armádě zbyly.

„Většinou se jednalo o různé sklady pohonných hmot. Odtěžili jsme velké množství kontaminované zeminy, kterou jsme odváželi na specializované skládky. Což bohužel není levná záležitost,“ informoval starosta Pacova Lukáš Vlček. Za své vzaly také všechny zpevněné plochy, které nyní nahrazuje nový povrch.

Součástí je i výstavba oplocení a doplnění chybějícího zdiva ocelovým plotem. „Počítáme se zrušením vrchní brány, kterou nahradí právě oplocení. Ze spodní brány vznikne jediný vstup do celého areálu. Mysleli jsme i na motoristy, kteří budou moci nově zaparkovat na 36 místech. Parkoviště vydláždíme žulovou kostkou,“ upřesnil místostarosta Pacova Tomáš Kocour. V další části areálu vznikne velká zatravněná plocha, u které budou lavičky a univerzální hřiště pro školy, spolky a veřejnost.

„Hřiště, které bude sloužit především větším dětem, vyjde přibližně na půl milionu korun. Jeho součástí budou herní prvky jako lanová dráha, kladina, klouzačka s věží, hrazdy, houpačky nebo žebřiny,“ vyjmenoval nové vyžití Pacovských Tomáš Kocour.

Bývalý autopark má dohromady zhruba osm tisíc metrů čtverečních, z čehož šest tisíc je v majetku města. Zbylé dva tisíce vlastní pacovská farnost. Prodej tohoto pozemku je na spadnutí. „V příštím roce bychom rádi revitalizovali i tento prostor. Pokud nám vyjdou dotace, tak tam vyroste plocha pro in-line bruslení či menší skate park, jednoduše další doplňková infrastruktura, která ve městě chybí,“ poznamenal starosta, podle kterého se jedná o dobrou lokalitu s dobrým využitím prostoru. Tato oprava by podle předběžných odhadů vyšla na dalších pět milionů korun.

Areál možná ohlídají kamery

Radní plánují, že areál bude pro veřejnost otevřený 24 hodin denně. „Nyní rozmýšlíme možnosti zabezpečení, zda tam nainstalujeme kamerový systém nebo najdeme jiné řešení,“ nechal se slyšet místostarosta Kocour.

Ten dodal, že součástí celého projektu je i odkanalizování zpevněných ploch, zbudování nových přípojek vody, kanalizace, elektro a veřejného osvětlení.