Na Vysočině by na rozdíl od letoška neměly příští rok ubývat regionální autobusové ani vlakové spoje. Počítá s tím návrh na stanovení rozsahu základní dopravní obslužnosti, který projednala krajská rada. Návrh začne platit po schválení v krajském zastupitelstvu. Letos v červnu bylo na území kraje zrušeno 213 autobusových spojů s největšími ztrátami.

Na úhradu ztrát ve vlakové a autobusové dopravě se kraj chystá dát dopravcům v roce 2012 do 533,8 milionu korun, proti letošku o 4,4 milionu méně. Výdaje budou příští rok nižší právě u autobusové dopravy, kde se ještě projeví letošní redukce spojů, řekl hejtmanův náměstek Vladimír Novotný (ČSSD). Naopak u vlaků počítá kraj se zvýšením plateb o inflaci.

K zachování počtu regionálních vlaků přispěla dohoda mezi kraji a Ministerstvem dopravy. Příspěvek krajům pro dotování prokazatelné ztráty regionálních železnic tak zůstane 2,6 miliardy korun, které krajům zaručilo memorandum podepsané předchozí vládou Jana Fischera. Právní závaznost memoranda zpochybnil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS). Ministr Kalousek pro příští rok navrhoval prostředky krajům snížit o 300 milionů korun.

Najezdí miliony kilometrů

Kraj Vysočina platí dopravcům ztráty u regionálních spojů, které byly zařazeny do základní dopravní obslužnosti. Týká se to hlavně vlaků a autobusů, jimiž lidé ve všedních dnech jezdí do škol, do práce a k lékaři. Smlouvy s dopravci jsou uzavřeny do roku 2019 s tím, že se dodatkem každý rok upřesňuje rozsah objednané dopravy.

Na autobusy měl Kraj Vysočina v letošním rozpočtu nejdřív 281 milionů korun, během roku byla částka kvůli zrušení spojů snížena. Pro příští rok kraj plánuje vydat 265,9 milionu korun. Autobusy 22 společností by na území Vysočiny měly najezdit celkem 15,7 milionu kilometrů.

Regionální vlaky by měly v Kraji Vysočina stejně jako letos najezdit kolem 4,2 milionu kilometrů. Pro kraj tyto spoje vedle dominantních Českých drah zajišťují i Jindřichohradecké místní dráhy na úzkokolejné trati. Na úhrady ztrát vlakových dopravců kraj pro příští rok vyčlenil 267,8 milionu korun, zatímco letos dá 262,3 milionu.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)