A ještě přitom stihli připravit tři druhy cukroví a zazpívat si koledy. Zařízení totiž navštívili čtyři mladí dobrovolníci, které do Pelhřimova přivedlo sdružení Hodina H. Seniorům pomohli napéct cukroví a hovořili o Štědrém večeru v jejich domovině. Když hovořil Patrik z Německa o vánoční kachně namísto kapra, klobásách, štole a punči, tak ještě babičky pokyvovaly hlavou, že je to podobné jako u nás. Zdvižení obočí už následovalo u vysvětlování Mary ze španělské Valencie, která jí na Vánoce krocana, mořské plody a místní cukroví zvané turon.

Zato Guillermo z Paraguaye a Diego z Mexika měli plné ruce práce, aby vysvětlili konzumaci ovocného salátu s vínem anebo pečeného selátka, které se prošpikuje zeleninou. V Mexiku se také lidé modlí u domácích oltáříků.

Senioři se pak divili, že nikdo z cizinců nezná Narodil se Kristus Pán, a tak koledu zazpívali. Klient František Bejblík, mimochodem jediný muž v týmu pro přípravu cukroví, zalitoval, že nemohl uplatnit svou znalost francouzštiny. Čilé seniorky stihly při zpovídání cizinců ještě připravovat cukroví tak rychle, až to pracovnice domova nestačily dávat do trouby. „Z toho, co tu děláme, mám nejradši vanilkové rohlíčky a pracny,“ říkala Milada Fučíková. Věra Floriánová z Branišova zase miluje vosí hnízda, ale ty se v domově nepečou. Na klávesy osazenstvu zahrála bývalá kantorka Květa Krejčová z Červené Řečice.

Domov předtím navštívili i dva senioři z Anglie. „Tamní zařízení se dělí na soukromé a státní, ve kterém se platí na naše peníze 18 tisíc týdně. Navíc majetek těch chudších propadá státu, který z něj pak hradí pobyt,“ uvedla sociální pracovnice domova Blanka Zemanová, kterou také překvapilo, že angličtí senioři se na rozdíl od českých hůř dokážou bavit o smrti.

Jan Mazanec