Pro Pelhřimov je jasnou jedničkou zahájení rekonstrukce čistírny odpadních vod za desítky milionů korun. „Doufám, že se nám s modernizací čistírny letos podaří začít. Město se rozšířilo, přibyli obyvatelé a kapacita čističky už přestává stačit,“ přeje si pelhřimovský starosta Leopold Bambula s tím, že se počítá i s výstavbou nové kompostárny za padesát milionů korun. „U všech investic pro příští rok se budeme řídit jasným pravidlem, pokud na akci nedostaneme dotaci, neuskutečníme ji,” upozornil Bambula.

V Humpolci by se rádi pustili do zvelebení sídliště Stromovka. Toto městské sídliště potřebuje podle humpoleckého starosty Jiřího Kučery kompletní modernizaci.

„Na jeho revitalizaci už máme zpracovaný projekt, podle kterého spolkne zvelebení sídliště šedesát milionů korun. Po Novém roce bychom rádi začali s první etapou, která bude stát dvaadvacet milionů korun,“ sdělil Kučera. Humpolečtí se budou na modernizaci sídliště ucházet o dotaci. „Pokud se nám ji nepodaří získat, budeme uvažovat i o tom, že bychom náklady na první etapu revitalizace zaplatili z rozpočtu. Bude ale záležet na výsledcích dotačního klání a rozhodnutí zastupitelstva,“ upřesnil starosta Kučera.

Pacovští vsadí na úspory energií

Pro kamenické radní je prioritou pro příští rok zateplení tělocvičny a jedné z budov základní školy, kde sídlí i školní jídelna. Počítá se i s uskutečněním projektu Procházka kolem Kamenice pěšky i na kole.

„Na obě akce, které budou stát zhruba devět a půl milionu korun, se nám podařilo získat dotace. Město se bude na financování podílet částkou tři a půl milionu korun, na jejíž zaplacení si vezmeme úvěr,“ prozradil starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Další důležitou akcí, na kterou by se v příštím roce měly v kamenickém rozpočtu najít peníze, je plynofikace kotelny mateřské školky.
V Pacově už nyní vědí, že se nebudou pouštět do žádných zásadních, velkých projektů. „Příprava rozpočtu pro nás bude jedním z největších bojů za poslední roky. Bohužel přesně nevíme, od čeho se máme odpíchnout. Samotná změna v DPH je docela razantní, jak na bázi příjmové, tak výdajové. Rozpočet tedy budeme stavět velmi skromně,“ upozornil starosta města Lukáš Vlček.

Pacovští se chtějí v příštím roce soustředit hlavně na investice do energetických úspor, konkrétně na zateplení školních budov nebo do výměny světel veřejného osvětlení. Nově by měla být zbudována vodní plocha Na Propadě.

Nela Kyselová, Alexandra Knapová