Světlo do nepřehledné změti výherních přístrojů, koncových interaktivních videoloterijních terminálů a poboček lokálního herního systému vnesly dvě vyhlášky, které v úterý odpoledne schválili pelhřimovští zastupitelé.

První z nich upřesnila místní poplatek za dotyčný přístroj. „Dosud se vybíralo za všechny povolené automaty, což bývalo předmětem řady dohadů s jejich provozovateli. Novela zákona tedy hovoří výhradně o místním poplatku za provozovaný výherní hrací přístroj. To znamená, že platit se bude pouze za ty, které jsou skutečně činné,“ vysvětlil starosta Leopold Bambula.

Druhá vyhláška se týká míst, kde všude lze automaty provozovat. Novela loterijního zákona uvolnila pravidla pro jejich umisťování, takže pozbylo platnost stometrové ochranné pásmo v okolí školních či zdravotnických budov. Nastolit pořádek novým nařízením tudíž museli samotní zastupitelé.

Herny pod kontrolou

Udělali to tak, že schválili jmenný soupis provozoven, v nichž všechny ty automaty blikat mohou. Takových podniků je dvanáct. S výjimkou zrušené herny v Palackého ulici, místo níž je asijská jídelna, to odpovídá současnému stavu. To neznamená, že už se žádný další automat ve městě neobjeví. Některé druhy totiž povoluje ministerstvo financí.

„Dosud se nás tamní úředníci nemuseli na nic ptát, vzhledem k této vyhlášce jsme pro ně nyní partnerem,“ dodal Bambula.
Méně povzbudivá zpráva je, že se dotyčný místní poplatek úplně vytratil z textu jednoho z navazujících zákonů. Poslanci jeho znění schválili, vyhláška by tím pádem mohla pozbýt platnosti. Ministerstvo financí se nyní snaží vrátit tento poplatek zpátky do hry prostřednictvím senátorů.

Pokud se to nepodaří, městské pokladny zapláčou. „Ročně bychom přišli přibližně o tři miliony korun,“ odhadla propad objemu vybraných poplatků vedoucí finančního odboru Lenka Nováková.

Kde všude se v Pelhřimově může hrát
ulice Dr. Kralerta 90, architekta Janáka 1944, 1945 a 1193, Krasíkovická 1973, Pod Náspem 2443, Solní 1924, Nádražní 1663, Osvobození 1698, Masarykovo náměstí 14, Solní 815, Nádražní 289, Školní 61