Ta spočívá v navyšování platu podle počtu odučených let. Hodinový výstražný protest, který odboráři vyhlásili na středečních osm hodin ráno, však na „stávkařsky” tradičně zdrženlivějším Pelhřimovsku na úrodnou půdu nedopadl. Okresní odborový zástupce Ladislav Prokop měl ke včerejšímu poledni nezávazný příslib od jediné školy.

„Výzvu jsem rozeslal v pátek, prozatím se ozvali pouze z pelhřimovské základní školy Osvobození. Celkově ale očekávám, že učitelů ochotných připojit se ke stávce tady moc nebude. Bojí se, aby nepřišli o práci,” uvedl Prokop. O tom, zda se k výstraze připojí, nemají jasno dokonce ani v Prokopově „domovské” humpolecké zemědělské škole. Rovněž tam, kde hodinovou stávku dopředu nevyloučili, ještě napevno neřekli ano.

„Řešíme to. Pokud bychom stávku podpořili, museli bychom všechno okolo ní zabezpečit tak, aby se to nedotklo dětí,” předeslala ředitelka ZŠ Osvobození Vladimíra Madronová.

Do školy na osmou

Ve zbývajících pelhřimovských základních školách se zítra začne učit v obvyklých osm hodin ráno. „Informaci o chystané stávce jsme ve sborovně vyvěsili, žádného odboráře u nás však nemáme a ani zájem ze strany učitelů jsem dosud nezaznamenal. Pokud by někdo stávkovat chtěl, bránit mu nebudu. V takovém případě bych musel zabezpečit náhradní program, protože všichni naši žáci půjdou do školy na osmou,” řekl Pavel Rafaj ze ZŠ Krásovy Domky.

S tímtéž počítá i jeho kolega ze sousední Komenského ulice Martin Skořepa. „Informace k výstraze k nám dorazila v pátek. Vzhledem k tomu, že bychom o tom museli uvědomit rodiče, to bylo docela pozdě. A abych byl upřímný, v současnosti, kdy padají měny a státy bojují o holé bytí, mi nepřipadá stávkování jako rozumný nápad. Ať už ze strany lékařů, pilotů či nás, učitelů,” zmínil se Skořepa.

Podle Prokopa nicméně je proč se bouřit. „Ono je pěkné, že od ledna všichni dostaneme přidáno. Pro rok 2013 se ale hovoří o třináctimiliardovém propadu pro oblast školství. A jestliže poslanci zítra odhlasují zrušení nárůstu platu v závislosti na délce praxe, je jasné, na kom ředitelé škol ušetří, až se jim nebude dostávat na výplaty,” dodal odborář Prokop.

I z toho důvodu představitelé Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství na zachování současného klíče k určení platové třídy trvají. A zdůrazňují, že případná změna je nevratná.

S ní nesouhlasí ani samotní ředitelé. Právě na ně by se tím pádem překulil balvan zodpovědnosti za platovou politiku školství. „Jestliže nebude zaručený platový postup, může to znamenat i to, že dostanu méně peněz na mzdy a pak mi nezbyde než je snižovat,” namítl ředitel pelhřimovské obchodní akademie Radoslav Kučera.

Proti ministerskému návrhu mají výhrady i v humpoleckém gymnáziu. Haně Havelkové se však nezamlouvá ani samotný protest, přesněji řečeno jeho způsob. „Hodinová stávka, a ještě ke všemu ve středu první hodinu, to je jen plané gesto. Jediné, co z ní pro nás vznikne, budou starosti navíc,” pravila ředitelka Hana Havelková.