Budova z první poloviny sedmdesátých let minulého století zeje prázdnotou a stává se útočištěm pro lidi na okraji společnosti. Hotýlek v neutěšeném stavu se město snaží prodat, zatím ale neúspěšně. „Objekty v tak špatném technickém stavu, jako je hotýlek na koupališti, nikdo nechce,“ přiznal kamenický starosta Ivan Pfaur.

Chátrající budova je k mání za necelé dva miliony korun. „Víme, že se kupec pro hotýlek shání těžko, ale přesto naši snahu nevzdáme. Budeme hotýlek více propagovat přes realitní kancelář a snad se poštěstí a budova najde nového majitele,“ doufá Pfaur. Vypracován byl i projekt na přestavbu hotýlku na školicí středisko. „Tento záměr se nám nepodařilo uskutečnit, protože jsme na něj nezískali dotace,“ vysvětlil starosta Kamenice nad Lipou.

Celkové náklady na proměnu objektu ve školicí středisko by spolkly dvacet milionů korun. Městský rozpočet by na takovou investici sám nestačil, proto se Kameničtí do zvelebení nevyužívané budovy pustit nemohou.

Nezvaní návštěvníci

Projektovou dokumentaci neuskutečněné přestavby by s hotýlkem získal případný nový majitel. „Není podmínkou, že z objektu musí být školicí středisko. Projekt počítá i s verzí jeho využití k účelu, kterému původně sloužil, tedy se znovuobnovením ubytovacích služeb a restaurace,“ poznamenal Pfaur. Radním však dělá starosti nejen to, že se hotýlek nedaří prodat. Dalším problémem je, že si z něj dělají nelegální noclehárnu lidé na okraji společnosti.

„V opuštěné budově přespávají bezdomovci a scházejí se tam nejrůznější pochybné existence,“ potvrdil kamenický starosta. Hotýlek se proto ocitl pod drobnohledem policistů. „Na kamenickém koupališti provádíme pravidelné kontroly, v rámci kterých zjišťujeme, zda se v hotýlku nevyskytují nezvaní hosté,“ popsala mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

Pokud policisté na nějakého nevítaného obyvatele narazí, je vykázán. A pokud v hotýlku způsobil nějakou škodu, radnice po něm požaduje její náhradu. K hotýlku pravidelně docházejí i zaměstnanci města a udržují jeho okolí v čistotě. I přesto ale oslovení obyvatelé Kamenice nad Lipou považují hotýlek na koupališti za ostudu města.

„Ten dům je hrozný a dělá městu jenom ostudu. Mám dvě malé děti a ke koupališti s nimi často chodím na procházky. Je tam moc krásná příroda, kterou hotýlek jenom hyzdí,“ postěžovala si Eva, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Ta by pro problém s hotýlkem měla jednoduché řešení.

„Když město nemá peníze na jeho opravu a nemůže ho ani prodat, ať ho nechá zbourat. Bylo by to levnější než rekonstrukce a nevzhledná budova by už nezacláněla ve výhledu na kamenické koupaliště,“ uzavřela rázně mladá maminka z Kamenice nad Lipou.