O třináctých platech mají zaměstnavatelé vesměs jasno a jakoby jedním hlasem říkali: „Nemáme, nevyplácíme.” Zároveň k tomu však dodávají, že jejich firmy odměny vyplácí ročně, čtvrtletně nebo individuálně podle dosažených výsledků. Například pelhřimovský Agrostroj, který aktuálně zaměstnává 1380 lidí, žádné vánoční benefity nepřipravuje. „Zaměstnance odměňujeme v průběhu celého roku. Třinácté platy u nás nevedeme, rok má dvanáct měsíců,” upozornil personální ředitel Agrostroje Zdeněk Pavlovský. Většina firem v regionu se také vrací k pořádání vánočních večírků, ať už pro své pracovníky, dodavatele nebo obchodní partnery. Cíl je vždy jediný - poděkovat jim za jejich celoroční práci. „Zhodnocení roku uspořádáme 16. prosince při setkání generálního ředitele se zhruba čtyřiceti zaměstnanci,” oznámil Pavlovský.

Odměny, dárek i oldies diskotéka

Zaměstnanci humpoleckého pivovaru Bernard dostali už v říjnové výplatě věrnostní odměny, které byly odvislé od toho, kolik let ve firmě odpracovali. „Různé benefity a odměny připravujeme celý podzim. Například v listopadové mzdě dostanou zaměstnanci vánoční odměny. Manažeři si přilepší o pět tisíc korun, ostatní pracovníci o dva a půl tisíce korun,“ přiblížil tiskový mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. Výrobci zlatavého moku se také mohou těšit na vánoční dárek. V předešlých letech dostali třeba firemní osušky nebo poukázky na knihu. „Pro letošní rok je to překvapení, ale vždy je to nějaká praktická zajímavost. Mimo to už tradičně v adventním období pořádáme vánoční besídku,“ doplnil Mikulášek.

Večírku se zúčastní přibližně 160 pracovníků. „Kromě zaměstnanců v provozovně v Humpolci přijedou i lidé ze sladovny v Rajhradu,“ zhodnotil tiskový mluvčí. Jeden celý plat dostávají jednou ročně navíc zaměstnanci kamenické Edschy. Ne však před Vánoci, ale vždy v červnu, na dovolenou. „Jedná se o mimořádnou roční prémii. Na Vánoce chystáme formou rautu společný oběd a pokud se ho člověk nebude moci zúčastnit, tak dostane příspěvek na oběd. Každý od nás obdrží dárkový balíček,” vyprávěla vedoucí personálního oddělení Edschy Marie Samková.

Na 630 pracovníků humpoleckého Valea Compressor Europe se může těšit na vánoční balíček a vánoční menu v podnikové kantýně. „Naši zaměstnanci mají měsíční bonusy vázány na výsledky kvality, výkonnosti a bezpečnosti, dále jsou hodnoceni za nulovou absenci. Součástí benefitů je i příspěvek na penzijní pojištění,” řekl Milan Tichai z oddělení lidských zdrojů Valea.

Celoroční benefity

Žádného výraznějšího příspěvku se před Vánocemi nedočkají ani lidé pracující v Dřevozpracujícím družstvu v Lukavci.
„Hodně věcí jsme byli nuceni zredukovat. Třináctý plat naši zaměstnanci dostali naposledy před krizí, tedy v roce 2008. Lidem však nabízíme celoročně benefity. Přispíváme jim na důchodové pojištění, na obědy, odměny dostávají celý rok,“ poznamenal vedoucí personálního oddělení Michael Strnad.