Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny v občankách: lze si objednat čip a neuvádět stav

Pelhřimov – Čip třeba s elektronickým podpisem si budou moci nově lidé „nahrát” do svého občanského průkazu. U někoho také odpadne stříhání občanky při svatbě.

30.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

To jsou jen některé změny, které se chystají na úřadech v souvislosti s vydáváním občanských průkazů. „Zelená“ občanka už se od 1. ledna vyrábět nebude, ale její dosavadní držitelé se nemusejí ničeho obávat, protože těm přirozeně doběhnou do určené doby platnosti.
Ovšem zcela čerství žadatelé a ti, kteří si svou občanku chtějí nějak „vylepšit“, už dostanou občanky modernější verze s digitální fotkou.
„Nové občanky už budou mít digitální foto, které se pořídí přímo na místě na úřadě,“ vysvětluje Petr Holkup z oddělení správních činností pelhřimovského městského úřadu.

O výrobu a výdej nového občanského průkazu bude možné zažádat na kterémkoli „trojkovém“ úřadě, tedy nejen tam, kam žadatel spadá. Nově si o občanku může zažádat i člověk, který žije dlouhodobě v cizině a nemá na našem území trvalý pobyt. Aby se zvládl předvánoční přechod na nové typy elektronických občanských průkazů, žadatelé o stávající typ musí žádost podat do 14. prosince 2011 u obecního úřadu obce s rozšířenou působností (na Pelhřimovsku jsou to Pelhřimov, Pacov a Humpolec) podle místa trvalého pobytu.

Ale i ten, komu hrozí propadlá občanka a tyto termíny nestihne, nemusí zoufat - dostane v době od 15. do 30. prosince bez správního poplatku přechodný průkaz typu „Blesk“ s měsíční platností. Od nového roku bude výměna neplatných průkazů nebo těch s končící platností i nadále zdarma, zatímco žadatelé o nový typ s kontaktním čipem zaplatí 500 korun.

Firma založená občankou

Čím vším si mohou noví žadatelé občanku „vylepšit“? Podle Petra Holkupa lze do čipu kromě čísla občanky nahrát například elektronický podpis. Ten sice zatím tolik uplatnění nemá, ale do budoucna se otvírá celá řada možností. Například se uvažuje, že držitel občanského průkazu s čipem bude moci v rámci EU přes příslušný portál veřejné správy založit firmu v zahraničí.

„V budoucnu by měly přibývat zákony, které využití čipu v praxi rozšíří,“ dodává Holkup. Další novinkou je možnost nechat udělat občanku i pro dítě mladší 15 let, což by mělo usnadnit jeho cestování v rámci zemí Evropské unie. Správní poplatek za občanky pro děti mladší 15 let bude 50 korun.

Noví žadatelé o průkaz se od roku 2012 také nově rozhodnou, zda v občance chtějí uvádět rodinný stav. Ženichovi nebo nevěstě, kteří budou mít občanku bez uvedení rodinného stavu, a uzavřením manželství nedojde ke změně příjmení, zůstane platný občanský průkaz.
„Už jim nebude roh občanky po sňatku přestřižen, tak jak je tomu v současné době,“ vysvětluje Petr Holkup.

Vánoční odstávka se bude kromě vydávání občanských průkazů týkat i cestovních pasů, které už digitalizované jsou, říká se jim „e-pasy“. Letos je možné zažádat o pas nejpozději do 19. prosince. V době od 27. prosince 2011 do 30. prosince 2011 nebudou e-pasy ani předávány.

Jan Mazanec

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení