Pro cestující na Pelhřimovsku jsou od příští neděle připraveny spíše drobné změny. Týkají se hlavně tratě Horní Cerekev – Pelhřimov – Tábor, kde se posunou příjezdy a odjezdy některých vlaků. Důvodem jsou jednak požadavky zástupců Jihočeského kraje, kam vlaky za Obrataní směrem k Táboru směřují, a  jednak nasazení většího počtu modernizovaných vlaků Regionova.

Tento modernizovaný vlak umožňuje rychlejší jízdu, a  tím pádem zvládne úsek za kratší dobu. Na trati byla už od loňska nasazena třetina regionov, nyní se procento ještě zvýší. Kromě regionov se na vysočinských železnicích objeví také 17 nových motorových vozů Regio-Schuttle. První z nich byl testován na trati Humpolec – Havlíčkův Brod, kde navíc České dráhy nabídly poloviční jízdné.

Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl (ČSSD) uvedl, že rozsah dopravní obslužnosti v kraji je téměř stejný jako loni. Joukl letos ostře kritizoval ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) za snahu snížit krajům dotace na vlaky Českých drah. To by mohlo vyvolat zrušení některých spojů.

Pelhřimovsko je jedním z mála okresů, kde kromě dominantních Českých drah funguje i jiný dopravce. Jsou jím Jindřichohradecké místní dráhy, zajišťující dopravní obslužnost mezi Novou Bystřicí a Obrataní. Ty na sobotu chystají vypravit mikulášský parní vlak, který odjede v 9.55 hodin z Jindřichova Hradce a otočí se v Černovicích, odkud vyjede zpět ve 12.35 hodin.

Zuzana Musilová, Jan Mazanec