Na uvedení oltáře do původního stavu pracoval od roku 2008 tým pelhřimovského restaurátora Jaroslava Bendy. „Z oltáře jsme po rozebrání odstranili přemalby, zpevnili jsme dřevěnou hmotu a také jsme oltář zabezpečili proti dřevokazným houbám a hmyzu,“ vyjmenoval restaurátor Benda.

Po odhalení původní malby odborníci zrevidovali veškeré spoje a provedli truhlářské dořezby chybějících částí oltáře. „Jako poslední jsme prováděli povrchovou úpravu hlavního oltáře, a to hnědé a  šedé mramorování, plastiky dostaly bílou barvu a dekorativní řezby jsou zlacené plátkovým zlatem,“ popsal Jaroslav Benda.

Plné ruce práce měl restaurátorův tým také se zvelebením oltářního obrazu Všech svatých. „Po průzkumné sondě jsme stávající olejomalbu zajistili papírovým přelepem a voskopryskyřičnou směsí,“ pokračoval Benda.

Obraz se také dočkal vyčištění a rentoaláže, tedy podložení malby na plátně novým plátěným podkladem. Oltářní obraz zdobí i nový klínový rám. Náklady na uvedení hlavního oltáře kamenického kostela do původního stavu se vyšplhaly na více než jeden milion sedm set tisíc korun. Veškeré výdaje na opravu pokryla dotace z ministerstva kultury.

Na poslední oltář zatím chybí peníze

Nyní jsou v kostele Všech svatých opraveny všechny oltáře kromě jednoho. S jejich rekonstrukcí se začalo v roce 1998. „Už jsme zrestaurovali tři boční oltáře, které jsou zasvěcené Janu Nepomuckému, Antonínu Paduánskému a Panně Marii Pomocné. A teď k nim přibyl i hlavní oltář Všech svatých,“ vyjmenoval Jaroslav Benda.

Na renovaci posledního bočního oltáře svaté Anny zatím chybějí peníze. „Na restaurování oltářů jsme čerpali prostředky z dotace Regenerace městských památkových zón. Tento program ministerstva kultury se však od příštího roku nebude na opravu bočních oltářů vztahovat, takže se budeme snažit sehnat peníze na opravu posledního oltáře z jiných zdrojů,“ kostatoval kamenický starosta Ivan Pfaur.

„Jsme rádi, že se v průběhu několika let podařilo vnitřek kostela Všech svatých tak krásně zvelebit. Kromě oltářů se opravy dočkala i kazatelna. Celý prostor je velmi působivý,“ dodal Pfaur. Všechny oltáře v kostele Všech svatých jsou unikáty a patří mezi české kulturní památky a vysluhují si obdiv mnoha odborníků.

„Tyto oltáře jsou opravdu unikátní a spousta obyvatel Kamenice nad Lipou ani neví, co má ve městě za historické bohatství,“ usmál se Benda. Proto chce městské muzeum ve spolupráci s Jaroslavem Bendou uspořádat výstavu o oltářích a jejich restaurování.

„Lidé budou moci poznat jejich historii i současnost prostřednictvím textů a fotografií. Ještě ale nemáme stanovený termín, kdy se výstava uskuteční. Všechno je zatím v jednání,“ uzavřel vedoucí kamenických kulturních zařízení Petr Pech.