Tentýž počinek, k němuž se v létě odhodlali představitelé pelhřimovské nemocnice, se dočkal mezi motoristy přívětivějšího přijetí – žádné protesty, žádné vandalské projevy. „Vjezdový systém se osvědčil. Přesně spočítané to ještě nemáme, ale provoz se očividně zklidnil. Po většinu dne tady lze najít volné parkovací místo. Otevřením brány v horním konci areálu se navíc podařilo odlehčit do té doby přetížené páteřní silnici od hlavního vjezdu,” shrnul vedoucí technického úseku nemocnice Tomáš Koubek.

Mezi další výhody patří rychlejší prostřídávání aut na parkovištích. Pokud totiž motoristé stihnou opustit nemocniční areál do šedesáti minut, neplatí nic. Každá další hodina je stojí dvacet korun. Výjimky se samozřejmě najdou. Placení mají prominuté držitelé průkazky pro zdravotně postižené, mince nemusí lovit po kapsách ani dárci krve.

Stačí jenom vyzvednout lístek

O tom ale všichni nevědí. „O tomhle jsem nevěděl, já bych normálně šel zaplatit. Každopádně je to teď šikovnější. Dříve se musel člověk pomalu dovolovat na vrátnici, jestli ho dovnitř vůbec pustí. Funguje to ve městě, tak proč ne tady,” podotkl Josef Malý z Veselé, který včera dopoledne vystoupil z auta označeného důvěrně známou modrou cedulkou.

„Bývalo to tady přeplněné, teď se tu auta rychleji protočí. Za hodinu se toho nechá stihnout spousta,” přidal se František Němec z Počátek.
To však ještě neznamená, že v otázce dopravy zavládl v nemocnici ničím nenarušený soulad. Navzdory zřetelnému zklidnění provozu se tam už pár nehod stalo. Viníci parkovištních „ťukanců” pokaždé zbaběle ujeli. Naposledy se to přihodilo nad ústavní lékárnou.

„Na tohle je i sebedokonalejší parkovací systém krátký. Je to otázka obyčejné lidské slušnosti. Když někdo poškodí druhému auto, měl by se k tomu nějakým způsobem znát. Na parkovištích, a zdaleka nejenom těch našich, však vídáme opačné obrázky,” pokrčil rameny Koubek.

Závora s přípojným vozíkem nepočítala

Bez poskvrnky nezůstaly ani samotné závory. Nejprve způsobila poruchu systému letní bouřka, k mechanické úhoně přišla i jedna ze závor.
Tentokrát si na ní však nevylil zlost žádný vandal. Jednalo se o nešťastnou shodu okolností. V nemocnici totiž právě vrcholí zateplování pavilonu ambulantních služeb, pod závorami tedy pendlují stavebníci. Jedna z dodávek měla přípojný vozík, s nímž však vpouštěcí čidla nepočítají. Závora tedy „spadla” hned za autem. Což byla chyba a zároveň i poučení do budoucna.

„Pokud se chystá vjet do areálu někdo s kárkou, je třeba zavolat pomocí mikroportu do informačního střediska dispečerovi, který podrží závoru déle pomocí dálkového ovládání. To ostatně vozí s sebou v sanitkách také řidiči záchranky,” doplnil vedoucí technického úseku nemocnice Tomáš Koubek.