Současná situace je podle starosty Leopolda Bambuly (ODS) nejasná. Jisté je pouze to, že pokud Senát nezmění novelu schválenou poslanci, dostanou obce nově jen třetinu výtěžku z hazardu na rozdíl od dosavadní poloviny. „Znamenalo by to pro nás zároveň riziko poklesu objemu peněz na neziskové záležitosti: sport a sociální projekty, protože na ně jde výtěžek z hazardu,“ uvedl starosta Bambula.

Další potíž je v tom, že automaty se dělí na klasické výherní hrací přístroje a nové videoloterijní terminály. Pelhřimov podle vedoucí finančního odboru městského úřadu Lenky Novákové eviduje 51 výherních hracích přístrojů a 79 videoloterijních terminálů. Většina provozovatelů heren přechází na videoloterijní terminály, protože ty zatím obce mohou regulovat hůře a povoluje je ministerstvo financí.

„Problém je v tom, že ministerstvo samo nemá přesný přehled o počtu a umístění povolených koncových videoloterijních terminálů. A my navíc máme spory s provozovateli, jestli mají platit poplatky za všechny povolené přístroje a herní místa, jak to uvádí zákon, nebo jen za ty, které jsou podle nich v provozu,“ říká Lenka Nováková.

Pelhřimov má přitom největší podíl z dosavadních vybraných 3,9 milionu korun právě z místních poplatků z videoloterijních terminálů. Ty by s rokem 2012 v podstatě skončily a do městské kasy by přišlo jen 900 tisíc.

Senátor chce peníze posílat sportovcům

Jenže u terminálů poslanci zejména z řad ODS, ČSSD a KSČM odhlasovali zároveň detail, který provozovatelům umožní platit poplatky ne z každého terminálu, ale pouze ze vzdáleného serveru, na který může být napojeno třeba 20 terminálů. To také kritizovala TOP 09, která chce nyní přesvědčit Senát s převahou ČSSD, aby novelu změnil.

Jeho předseda a pelhřimovský senátor Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že pozměňovací návrh by měl jednak přeposílat více peněz obcím a jednak umožnit, aby peníze z hazardu šly také na sport. Ani to by však neřešilo možnost regulace heren například v blízkosti škol, hřišť nebo nemocnic. I když o to se už úspěšně pokusila některá města, jako například severočeská Chrastava.

To ale záleží na zastupitelích. Pelhřimov zatím nemá žádnou obecně závaznou vyhlášku, která by provozování hazardu upravovala. „Zatím čekáme, jak dopadne legislativní proces a potom případně připravíme omezující vyhlášku,“ dodává Lenka Nováková.

Jan Mazanec