Ředitelé jim na pátek udělili takzvané ředitelské volno, takže spolu se čtvrtečním svátkem a víkendem mají dohromady čtyři volné dny.
Jak uvedl vedoucí odboru školství pelhřimovského městského úřadu Bohumil Kovanda, ředitel nemůže volno rozdávat jen tak z rozmaru, vždy ho musí nějak rozumně odůvodnit.

„Během každého školního roku může ředitel udělit žákům maximálně pět dní mimořádného volna, k čemuž musí mít pokaždé nějaký pádný důvod. Žáci zůstávají doma Například pokud je sněhová kalamita, ve škole nefunguje topení nebo jako v případě čtvrtečního svátku mohou tím, že děti nepůjdou do školy uspořit za topení a za energie,“ vyjmenoval Kovanda. Díky ředitelskému volnu v pátek osiří například lavice všech čtyř pelhřimovských základních škol. Ředitel Základní školy Pražská Luděk Charouzek měl k prodloužení víkendu svým žákům hned tři důvody.

Svolají zameškanou pedagogickou radu

„Hodně dětí zmohla chřipka, takže volný pátek budou moci využít ke zotavení,“ prozradil Charouzek. Druhým důvodem podle něj bylo to, že učitelé potřebují zpracovávat podklady pro projekt Peníze do škol. A do třetice ho ke zrušení výuky vedla úspora energií. Doma v pátek zůstávají i studenti pelhřimovského gymnázia. Učitelé si ale na rozdíl od nich moc volna neužijí. Podobně jako jejich kolegové z Pražské musejí i oni pracovat na přípravě grantu Peníze do škol. „Také jsme se nestihli sejít na jedné pedagogické radě, takže to v pátek napravíme,“ usmál se ředitel pelhřimovského gymnázia Stanislav Makovec.

Volna si užije i dvanáctka žáků z malotřídní školy v Častrově. „Páteční volno jsem vydal hlavně z úsporných důvodů. Nebudeme muset topit, svítit a vařit nebude ani jídelna, takže za volný den určitě nějakou korunu ušetříme,“ vysvětlil ředitel častrovské malotřídky Pavel Pospíšil.

V Košeticích se bude učit

Zato obvyklý ruch bude v pátek panovat na Základní škole v Košeticích. „Ředitelské volno jsem na pátek nevyhlašoval. Je zcela normální pracovní den, nic mimořádného se neděje, takže nevidím důvod, proč by děti neměly jít do školy,” nechal se slyšet ředitel košetické základní školy Jaroslav Skolek. Jak dodal, volno si šetří na případy, kdy bude opravdu potřeba. „Může se stát, že se se přihodí něco, kdy se nebude moci vyučovat a děti budou muset zůstat doma, na což se ředitelské volno bude hodit,” uzavřel Skolek.