Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedský spor o plot vyřeší soud

Obrataň – Asi každá obec má nějaký sousedský spor. Málokde to ale dojde tak daleko jako v Obratani, kde si sousedé kvůli sporné hranici stavějí a boří nové stavby.

15.11.2011 5
SDÍLEJ:

Ivana Hefková ukazuje zeď z kamenů, která podle ní má být posunuta do zahrady Milana Pražáka.Foto: DENÍK/Jan Mazanec

Ivana Hefková před pár lety v Obratani zdědila pozemek. Začala uvažovat, že by se vrátila z Prahy na Vysočinu a postavila domek. Jenže zjistila, že na pozemku Milan Pražák, který je také z Prahy, skladuje dříví, nechal vykácet stromy a  vytyčil kamennou hranici. „Geodet zjistil zmenšení pozemku z mé strany a vytyčil nové hranice. Jeho postup potvrdila i komora geodetů,“ říká Hefková. Jenže Pražák trvá na tom, že kamenná zídka kopíruje hranice ze třicátých let 20. století, které jsou podle něj zaneseny v geometrických plánech a vložené na katastru.

On prý jen obnovil hranici, kterou Hefková neuznává. Říká, že on bude respektovat pouze rozhodnutí soudu. Pokácení stromů potvrzuje i další sousedka Božena Jašková, která kritizuje Pražáka i za arogantní jednání, při kterém nechal do dvora její rodiny umístit kolektory anebo se s ní hádal o parkování vozu na chodníku. Těsně za zídkou postavenou z kamenů má Milan Pražák vybudovanou pergolu. Ta podle Hefkové stojí na jejím pozemku, proto požádala stavební odbor v Pacově, aby Pražák stavbu odstranil.

Ten skutečně stavbu nařídil odstranit, jenže Pražák jeho rozhodnutí rozporoval. „Nakonec jsem to uznal a stavbu posunul asi o dva a půl metru od hranice,“ tvrdí Pražák.
Jenže podle Hefkové i úřadu to stále je černá stavba. Nyní rozhodnutí nabylo právní moci, a jelikož Pražák pergolu neodstranil, hrozí mu exekuční řízení. Potvrdil to vedoucí odboru výstavby pacovského úřadu Josef Smetana, který zdůrazňuje, že by upřednostnil dohodu obou sousedů.

To samé si myslí i starosta Obrataně Josef Hovorka. „Celý spor mě mrzí, ale obec nemá žádné rozhodovací právo. Je to celé věc dohody. Jde o hranici a tu ani stavební úřad ani policie nemohou přikázat,” říká starosta. Podle něj tento občanskoprávní spor může rozhodnout jen soud. „Dokud na pozemku nebude červený čtvereček, který odsouhlasí obě strany, tak se nic nezmění,“ dodává Hovorka s tím, že Pražák nemá spor jen s Hefkovou, ale i s obcí samotnou.

Jde o to, že kvůli odkanalizování jeho pozemku bylo potřeba dovést k jeho domu přípojku. Tu obec nechala vykopat a Pražák ji podle starosty měl zaplatit - stála 15 tisíc. Když se tak nestalo, obec přípojku „zaplombovala“, ale Pražák plombu rozbil, takže voda mu zadarmo odchází do obecní kanalizace. „Budeme peníze samozřejmě vymáhat,“ tvrdí starosta Hovorka. Pokud Pražák obci nezaplatí, hrozí mu exekuce. Hefková se sama pokusila „posunout“ plot tím, že ho chtěla nechat postavit až za pergolou. Jenže když se to dozvěděl Pražák, rozestavěný plot rozbil a celé místo upravil do stavu před jeho stavbou. Případ se v tuto chvíli dostal až k policii.

„Policie věc šetřila, ve věci nebyly zahájeny úkony trestního řízení a v současné době je spis týkající se oznámení na Okresním státním zastupitelství v Pelhřimově,“ uvedla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Proč vyšší daň?

Ivana Hefková říká, že jí nejde o to si někde stěžovat, ale domoci se spravedlnosti. „Když panu Pražákovi projde jedna nezákonná věc, bude si dovolovat další a další a už ho nikdo nezastaví,“ říká. Argumentuje také tím, že ona každoročně platí daň z pozemku o rozloze 1900 metrů čtverečních, i když je jasné, že po postavení zídky její pozemek má menší velikost.

Jan Mazanec

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení