Oprášit martinské tradice se rozhodl tamní sbor dobrovolných hasičů spolu s několika nadšenci. Kromě průvodu, který Pavlovem projde ve dvě hodiny odpoledne, se návštěvníci mohou těšit i na ochutnávku martinských vín. Chybět nebude ani další svatomartinský zvyk, a to dražba podkovy.

Vyrobené od srdce

Jediné, co bude na pavlovských svatomartinských oslavách chybět, bude husa. Tu na sváteční tabuli nahradí pečení kapři. „Vlastně díky rybám se celý nápad s uspořádáním martinských oslav zrodil. Naši hasiči lovili rybník a vylovenými kapry chtěli pohostit celou vesnici. A tak jsme si řekli, proč rybí hostinu nespojit se svatomartinskými oslavami,” prozradila hlavní organizátorka celé akce Olga Lhotská.

Obnovením tradic Pavlovští zároveň pomohou i dobré věci. „Rozhodli jsme se v rámci oslav uspořádat i svatiomartinský jarmark, na kterém budeme prodávat martinské rohlíky, koláče, med, mák, preclíky a další věci jako jehelníčky, chňapky nebo polštáře, které vyrobili sami obyvatelé Pavlova,” popsala Lhotská.

Výtěžek z celé akce poputuje na konto sbírky pro nedonošená dvojčata Vítka a Františka Hypšovi ze sousedního Rynárce, kteří kvůli nedonošenosti mají těžkou mozkovou obrnu s postižením všech končetin, sluchu, zraku a také trpí těžkou mentální retardací.
„Doufám, že se nám za naše věci vyrobené od srdíčka podaří utržit co nejvíce peněz, abychom mohli dvojčata Hypšova podpořit co největší částkou,” přeje si Olga Lhotská.