Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti v Olešné se díky výuce Montessori učí odpovědnosti

Olešná /FOTOGALERIE/ – Žádné porovnávání, žádné soutěžení a stresy. Výsledkem je pak sebejisté, samostatné a odpovědné dítě.

14.11.2011
SDÍLEJ:

Montessori třída v Mateřské škole v OlešnéFoto: DENÍK/Alexandra Knapová

To jsou ve zkratce znaky alternativního přístupu školství Montessori. Tato metoda od září funguje v jediné mateřské škole na Pelhřimovsku, a sice v Olešné. Jana Leligdonová, učitelka, která má ve třídě Mravenců pod křídly devatenáct dětiček, říká: „Bez podpory celého pedagogického kolektivu a rodičů by tuto vzdělávací metodu nešlo provozovat.“

Vzdělávací program vyvinutý Marií Montessori vychází z poznání a respektování dítěte a jeho potřeb. Jak tato metoda funguje v praxi?
Mottem tohoto alternativního směru pedagogiky je: Pomoz mi, abych to dokázal sám. Učitel je zejména v roli rádce a pomocníka, který děti důkladně pozoruje, aby zachytil okamžik, kdy je dítě připraveno přijmout nové vědomosti. Hraje tedy úplně jinou roli než v klasické školce. Rozhoduje o přerodu osobnosti dítěte. Pedagog by měl mít respektující přístup k osobnosti dítěte, dítě si samo svobodně vybírá věc, se kterou si chce hrát nebo se kterou chce pracovat, ke své činnosti má vyhrazený prostor, který si rovněž samo zvolí a potom je na něm, zda svoji práci dokončí či nikoliv.

Dítě má tedy za svoji činnost odpovědnost. Ale dokáže si tříleté dítě tu zodpovědnost vůbec uvědomit?
Určitě. Jsou jasně daná pravidla, hranice. Děti určité meze potřebují a vlastně je i samy vyžadují. Například dítěti řeknu, pokud to nezvládáš, tak si s tím už příště nebudeš hrát. Pak si už dá pozor a druhý den přiběhne a je strašně nadšené, že to zvládlo. A nepotřebuje žádný bonbon nebo obrázek. Dětem stačí pocit, že něco samy zvládly.

Vaše třída Montessori je smíšená. To znamená, že nejmladšímu dítěti jsou dva a půl roku a nejstarší jsou již předškoláci. Dělá to dobrotu?
Od dvou let začínají mít děti senzitivní období, to znamená, že pokud by se tato doba promeškala, tak se pak budou pracněji učit ve škole třeba úchopy. Smíšený kolektiv navíc dává možnost, aby se mladší děti učily od starších a naopak.

Byl ze strany rodičů o Montessori výuku zájem?
Mohu říci, že velký. Rodiče k nám vozí děti ze širokého okolí. Například ze Zachotína, Žirovnice nebo Mysletína.

Plánujete tedy pro příští školní rok rozšíření tříd s touto alternativní výukou?
Pokud by byl zájem, tak si myslím, že bychom bez problémů mohli otevřít další třídu. Kolegyně navštěvují semináře a odborné kurzy. Navíc prvky Montessori byly již v této školce uplatňovány.

Co byste ráda ještě vylepšila?
V prvé řadě jsou to pomůcky. Musím říci, že máme perfektní rodiče. Ti nás maximálně podporují, a to i finančně různými sponzorskými dary. Chtěli bychom také navázat na spolupráci se školou.

Pomůcky Montessori jsou oproti klasickým hračkám finančně náročnější.
To je pravda. Některé jsme nakoupili a jiné si svépomocí vyrábíme. Třeba hračky pro praktický život se nechají vyrobit skoro všechny jako uchopovací věci nebo různé přikládací podložky. Dále kopírujeme, stříháme a laminujeme.

Autor: Alexandra Knapová

14.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení