Tato pestrá směsice měla jediný cíl, přilákat do Máje co nejvíce žáků devátých tříd. Kulturní dům totiž hostil tradiční Mozaiku středních škol. Na přehlídce se představily střední školy a odborná učiliště nejen z Pelhřimovska, ale také z okolních okresů.

Pestrá škála oborů

Návštěvníci z řad školáků i jejich rodiče se tak mohli seznámit s pestrou škálou oborů, které lze studovat, a získali užitečné informace přímo od učitelů a studentů jednotlivých středních škol a učilišť. Na Mozaiku se přišla inspirovat i patnáctiletá Petra Kubešová. Ta by se od září nejraději viděla v lavici pelhřimovského gymnázia nebo obchodní akademie. „Po maturitě bych chtěla pokračovat ve studiu na vysoké škole, proto bych nejraději zamířila na gympl. A kdyby to tam nevyšlo, zkusila bych štěstí na obchodce,“ svěřuje se se svými studijními plány Petra.

Na Mozaiku ji doprovodila maminka Iveta, která svou dceru v jejích studijních záměrech plně podporuje. „Petra si přeje jít na gymnázium, což jí schvaluji, akorát mám trochu strach, aby se nesloučilo s obchodní akademií. Myslím, že by to nepřineslo nic dobrého,“ míní Iveta Kubešová.

To další deváťák, Jan Vrbník, se na pelhřimovské Mozaice poohlížel po řemeslu. „Líbilo by se mi dělat se dřevem, takže nejspíš půjdu do učení na truhláře. Ale ani práce uměleckého kováře nemusí být špatná,“ uvažuje Honza, který patří mezi menšinu žáků, kteří mají jasno v tom, že se chtějí jít učit řemeslu. Většina dětí totiž volí maturitní obory a učiliště bere jako druhou „podřadnou“ možnost svého budoucího vzdělání.

Řemeslníků ubývá

„Přitom kvalitních řemeslníků stále ubývá. Ti staří jdou do důchodu a není dostatek mladých nástupců,“ dodává František Urbánek, mistr z České zemědělská akademie v Humpolci, který vychovává budoucí tesaře. V letošním prvním ročníku vyučuje pouze tři adepty tohoto řemesla.

I přesto, že místo, kde učni tesaři předváděli své řemeslo se nacházelo kousek od vchodu do sálu, museli k němu učni s mistrem návštěvníky lákat. „Moc se jim sem nechce. Většina oslovených řekne, já půjdu radši studovat, mě se rukama pracovat nechce,“ posteskl si Urbánek, který doufá, že se zájem nejen o tesařinu, ale o řemesla obecně mezi mládeží zvýší.