Ti, jak se ukázalo při červnové celostátní soutěži, totiž pečou nejlahodnější chléb v republice. A jako takoví nemohli v pátek na Hradě chybět. Alespoň podle názoru samotného prezidenta, který je na sváteční recepci pozval.

Klaus na Živitelce nemluvil do větru

Tohle všechno se „upeklo” v letním vedru při tradiční českobudějovické výstavě Země Živitelka.

„Byli jsme tam jako členové svazu pekařů a cukrářů. Objevil se tam i pan prezident, dostal od nás dožínkový koláč. O něm se však ví, že miluje chléb. Okusil jej tedy, hodně mu chutnal. Už tehdy prohlásil, že chléb patří k symbolům české státnosti, tudíž bychom v říjnu při slavnosti na Hradě rozhodně neměli chybět,” vysvětluje ředitel pelhřimovské Adélky Roman Teisler.

Takových zdvořilostních frází už zaznělo do větru, nechalo by se říci. Jenže pozvánka z prezidentské kanceláře do pelhřimovské Adélky doopravdy dolétla. A tak minulý pátek pekaři zabalili v expedici dvacet voňavých pecnů a uháněli do Prahy. Jako jediní výrobci vůbec!

Zážitky z recepce pořádané v rámci udílení státních vyznamenání jim vehnaly do očí slzy dojetí. „Václav Klaus s paní Lívií nám přišli třikrát vyseknout poklonu, počtvrté si nechali chléb zanést přímo do prezidentského salonku. Chválili jej i politici, spisovatelé a další přítomné osobnosti. Netušil jsem, jak moc si tito lidé chleba váží. Skoro jsme to až obrečeli,” vypráví s užaslým nadšením ve tváři Teisler.

Komu patří díky

Ten jedním dechem zdůrazňuje, komu ocenění od hlavy státu vlastně taktéž náleží.

„Uznání si rozhodně zaslouží všichni naši zaměstnanci za to, že je všechny ty zaváděné inovace baví. Nemalý podíl však musíme přiznat i samotným zemědělcům z Vysočiny, kteří pro nás pěstují kvalitní obilí. Bez nich bychom tak dobrý chleba upéci nedokázali,” uzavírá Roman Teisler.