Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrný zámeček míří k soudu, vnučka sochaře se tomu diví

Křemešník - Prověřit správnost prodeje Větrného zámečku na Křemešníku chtějí zastupitelé Pelhřimova.

2.11.2011
SDÍLEJ:

Marta Anna GloserováFoto: DENÍK/Archiv

Vnučka sochaře Šejnosta, která žije a podniká v africké Keni, tvrdí, že transakce byla v pořádku. Originální vilu si pod křemešnickým kostelem ve 30. letech postavil sochař a medailér Josef Šejnost. V archivech teď Pelhřimovští našli, že se na ni od počátku vztahovalo předkupní právo města – tedy pokud by umělec či dědicové nemovitost prodávali, měli by ji nejprve nabídnout městu.

To se ale údajně nestalo před třemi lety, kdy ji Šejnostova vnučka Marta Anna Gloserová prodala Jaroslavu Škodákovi, tehdy nájemci městského Poutního hotelu Křemešník. Ten skončil s dluhy, které město chce splatit. Jednou z možností je i rozporování prodeje zámečku. „Pokud soud uzná, že nebylo využito předkupní právo, pak si účastníci navzájem vrátí plnění,“ říká právník a zastupitel Josef Doubek. Zámeček by tak zpět připadl vnučce a pokud by trvala na prodeji, musela by ho nabídnout městu. To by se pak rozhodlo, zda ho koupí. Otázkou ale je, zda bude předkupní právo po 80 letech ještě platné.

„Předkupní právo se v rodině tradovalo, jednou se o něm zmínila teta. Ale když jsem objekt chtěla prodat, nechala jsem si právní kanceláří udělat rozbor. Výsledek byl, že tam žádné břemeno není,“ říká Marta Anna Gloserová. Dodává, že předkupní právo není zaneseno na katastru.

Proč pochybují teď?

„Víme o tom, ale nemělo by to být překážkou,“ uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek (ODS). Zastupitelé nic proti Gloserové nemají, ale shodli se, že město nic neztratí, když věc k soudu podá. Berou to hlavně jako šanci, jak donutit Škodáka komunikovat o dluzích. Navíc se blíží termín, do nějž lze prodej napadnout.

Gloserová se tomu diví a celá záležitost ji prý velmi mrzí. Říká, že sama chtěla objekt prodat městu kvůli záruce solidního majitele. „Město ale nikdy nic konkrétního nenabídlo. A už jsem neměla peníze na údržbu. Byla možnost buď nechat zámeček zchátrat, nebo ho prodat,“ vysvětluje.

Marta Anna Gloserová se ptá, proč město nevzneslo protest už při koupi. „Daně jsem zaplatila, do katastru byl objekt zapsán, tak jak je možné to legálně zpochybnit? Je to špatný signál všem, kdo chtějí v Česku investovat,“ dodává. Škodákovi prý sama dala podmínku, aby vilku neprodal někomu, kdo by změnil její účel. A vymínila si zřídit v jedné věžičce muzeum svého dědečka.

To Škodák začal plnit, když loni zahájil opravu objektu, aby ho mohli navštívit turisté. Pro ně byla atraktivní hlavně pracovna pro odlévání forem na medaile v podzemí. Šejnost vyrobil přes 200 medailí a navrhoval pro stát také mince.

Jan Mazanec

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení