Pro dnešního člověka je trochu senzační a středověká představa, že někdo vyhání ďábla. Můžete to vysvětlit?
Těžko to můžete vysvětlit ateistovi. Když někdo nevěří v Boha, nemůže věřit ani v ducha zla. Bůh je ztělesněním dobra, ďábel zla. Jeho existenci zmiňuje bible, ale dokázat ji nelze. Kdo tomu věří, nemůže tam hledat senzace. Ty často způsobují i věřící, kteří ďábla vidí za vším – třeba jim nejde podnikání a už to svádějí na ďábla. Většina věcí má přitom normální, přirozené příčiny.

Jak se tedy pozná, že někoho ovládá ďábel?
Je nutné rozlišovat mezi běžnými psychickými problémy, což je většina případů, a tím, kdo ztratil svobodu a už mu psychiatrie ani jiná věda nemůže pomoci. Tam je místo pro exorcismus, kdy lze dotyčného uzdravit modlitbou a konáním dobra. Spolupracuji s psychiatry, protože projevy posedlosti jsou podobné jako u psychických nemocí, schizofrenie nebo hysterie.

Komu jako exorcista pomáháte?
Nepomáhám jen lidem, kteří jsou takzvaně posedlí, ale i těm, kteří se přímo nebo nepřímo zapletli se satanismem, okultismem a podobně. První věc je poslat dotyčného k lékaři a vyloučit příčiny známé z přírodních věd.

Jak a na koho ďábel útočí?
To je těžko říci. Najdeme i svědectví světců, kteří museli čelit jeho silným útokům, ale obecně nelze ignorovat fakt, že psychicky i duchovně slabší lidé jsou vůči němu méně odolní. Ďábel útočí na základě strachu. To je okno, kterým se dostává k člověku. Pak ho chce ovládnout, spoutat, dostat do závislosti – zbavit ho svobody. Závislost není jen alkohol nebo nevěra nebo drogy, ale třeba i víra v různé „modly“, jako jsou dnes horoskopy nebo kartářství. Když někdo věří v předpovídání budoucnosti, prodá svou svobodu a pasivně očekává věci, které se mají stát. Vykladač karet někomu řekne, že za rok ztratí práci, a dotyčný dostane strach a začne práci dělat tak špatně, že ji za rok skutečně ztratí. Vykladač nad ním získá moc a tato moc určitě nepochází od toho Dobrého.

Občas se říká, že nějaký dům nebo rod je prokletý. Je i tohle možné?
Lidé o tom hodně mluví, ale je opět je třeba vyloučit přirozené příčiny. Ale známe také případy, kdy věda na vysvětlení některých negativních jevů opravdu nestačí.

Spousta lidí se ptá, proč vlastně zlo vůbec existuje.
Na to neodpověděli ani nejlepší teologové a filozofové. Jedno je jisté: Bůh dává člověku svobodu vybrat si jakoukoli cestu, dobrou, i zlou. A řadu lidí ďábel přitahuje, protože dělat zlo je jednodušší než konat dobro. Je lehké rozbít krásný obraz než ho namalovat, zabít člověka než ho vychovat. Ďábel má náskok, nabízí jednodušší řešení. Jedinou zbraní proti němu je láska. Jenže tu všichni hlavně očekáváme od druhých, sami ji málokdy darujeme . Svatý Jan od Kříže řekl: „Kde není láska, tam ji vnes a pak ji tam nalezneš.“

Jan Mazanec