Důvod k jejich osazení patřičnými značkami nepřekvapí. Aut, která tam potřebují motoristé zaparkovat, je příliš, místa pro změnu málo. „Zahradní a Sadovou ulici jsme začali řešit přímo na základě podnětu ze strany tamních obyvatel, kteří o zjednosměrnění sami stáli,” uvedla vedoucí odboru dopravy Lenka Mikolášková.

Do Zahradní ulice se nyní dostanete pouze od nemocnice z Humpolecké ulice, do Sadové pak rovněž pouze zeshora. V opačném směru, tedy z křižovatky s ulicemi V Lomech a K Tenisu stojí červená zákazová cedule.

Projedete už jenom z Humpolecké ulice

Změnu jízdního režimu dostali k posouzení také dopravní policisté. Nakonec ji doporučili. „Průjezdnost zůstane zachovaná. Úprava navíc umožní parkování po obou stranách Zahradní ulice,” připomněl policejní dopravní inženýr Jiří Matějka známé pravidlo o ponechání nejméně šestimetrového prostoru pro obousměrný provoz.

Ten v případě zachování oboustranného parkování v Zahradní ulici nepřipadal v úvahu. Dopravní změna vstoupila v platnost v okamžiku namontování dopravních značek, o což se pracovníci technických služeb postarali včera dopoledne. Do obytné zóny nad Městskými Sady se přemístili bezprostředně poté, co přeřídili věžní hodiny na zimní čas.

Pozor na značky

Motoristé sice mají za povinnost bedlivě sledovat dopravní značení, přesto plánují pracovníci technických služeb pro jistotu postavit k dolnímu konci Sadové ulice panel upozorňující na změnu jízdního pořádku. „Podle našich zkušeností ale řidiči stejně často jezdí, jak jsou dlouhodobě zvyklí. Takže se klidně i týden nechá očekávat, že se někdo ocitne v protisměru. Předtím se to zpočátku stávalo i na Osvobození,” připomněl Zdeněk Hrdlička z technických služeb. Právě odtamtud chtějí jednu ceduli přemístit nad tenisovou halu. „Těchto značek máme málo, musíme je tedy po městě stěhovat,” doplnil Hrdlička.

A to se nestane zdaleka popoprvé. Kromě již zmíněného zjednosměrnění sídlištní ulice Osvobození se začátkem školního roku se v poslední době dočkala téže úpravy také ulice U Stínadel. Někteří motoristé tam uhýbají z Pražské dodnes.